מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר
צילום: אי-פי

גורמי תיווך בין ישראל לחמאס לכאן חדשות: ישראל לא פנתה אלינו להניע את הסוגיה

מחזיק תיק האסירים בחמאס: יש כעת הזדמנות. עד לרגע זה – אין תזוזה בנושא • הגורמים טענו שבישראל לא פנו לברר מה התכוון סינוואר בדבריו בנושא
גל ברגר
07 באפריל 2020
21:34

גורמי תיווך בין ישראל לחמאס בעניין השבויים והנעדרים בשנים האחרונות אומרים שלא קיבלו פנייה מישראל כדי לברר למה התכוון מנהיג הארגון יחיא סינוואר בדבריו בנושא, כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. גם הערב אמר מחזיק תיק האסירים בחמאס כי יש כעת הזדמנות – אם ישראל תחמיץ אותה היא עלולה למצוא עצמה נושאת ונותנת בנסיבות מסובכות יותר. לדבריו, עד לרגע זה – אין תזוזה אמיתית בדרך לעסקה. 


עם זאת, סינוואר לא אמר בדבריו מהי "התמורה החלקית" שייתן. עד כה ארגון הטרור לא פירט מי חיים ומי מתים בקרב השבויים שברשותו, ולא הכריז אפילו על הדר גולדין ושאול אורון כמתים. כמו כן, לא ניתן לומר אם חמאס ויתר על תנאי הסף שלו לפתיחת משא ומתן – שחרור של 56 מאסירי עסקת שליט שנעצרו מחדש בגדה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב מוקדם יותר לטענות חמאס בנושא, וקרא לשיח מיידי באמצעות מתווכים כדי להשיב את החללים והנעדרים בעזה, כך נמסר ממשרד ראש הממשלה. בהודעה שנמסרה מלשכתו של נתניהו נכתב כי "מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום וצוותו, בשיתוף המטה לביטחון לאומי ומערכת הביטחון, ערוכים לפעול באופן קונסטרוקטיבי במטרה להשיב את החללים והנעדרים ולסיים את הסוגיה". 


בשבוע שעבר פורסם שסינוואר הציע שאם ישראל תשחרר אסירים זקנים וחולים – ארגונו יגלה גמישות בעניין שחרור השבויים. באותה שיחה השמיע סינוואר איום בתגובה לדברי שר הביטחון נפתלי בנט, שהתנה את הסיוע לרצועה בהשבת החיילים הישראלים מעזה."אם חולי הקורונה שלנו לא יוכלו לנשום, נגרום לכך ש-6 מיליון ישראלים לא יוכלו לנשום גם כן. אם לאנשינו לא יהיה אוכל, נחנך את בנט. כשאנשינו יזדקקו למכשירי הנשמה ואמצעים רפואיים – ניקח ממנו מה שנצטרך כדמי חסות, והוא יודע שאנחנו יכולים".