לשכת התעסוקה
קרדיט: יוסי זמיר, פלאש 90

מנכ"ל משרד רה"מ לעובדים: למרות המצב – הצלחנו לתת לכם בונוסים

באיגרת לעובדים כתב רונן פרץ כי "למרות הקשיים והמצב, נענשה מאמץ רב לתגמל את העובדים" • פרסום ראשון: מחירי המסכות צפויים לזנק מיום ראשון, באוצר ממליצים - לא לפקח על המחירים • עלייה של כ-1% בגירעון בתקציב המדינה • הממשלה נערכת לתוכנית היציאה מהמשבר: "לא ניתן להמשיך בהסגר לאורך זמן"
כתבי כאן חדשות
07 באפריל 2020
22:15

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, שלח היום (שלישי) איגרת לעובדים ובה הודיע שנעשים מאמצים לכך שהם יקבלו בקרוב בונוסים. במכתב הודה להם על המאמץ בזמן משבר קורונה וכתב: "למרות הקשיים והמצב, נעשה מאמץ רב לתגמל את העובדים הזכאים במשכורת האחרונה בגין הערכת ביצועים  על סמך עבודתם במחצית השנייה של 2019". מדובר בתוספות שכר של בין 2,000 ל-8,200 שקלים. המענק הממוצע הוא של 5,146 שקלים – בזמן שיש בארץ יותר מיליון מובטלים והמספר ממשיך לעלות.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מדובר בתגמול הניתן כמדי שנה לעובדים הרלוונטיים בכלל משרדי הממשלה בתקופה זו של השנה עבור עבודתם בשנת 2019".  

בתוך כך, הגירעון בתקציב המדינה עמד בסוף חודש מארס על 4%, עלייה של 0.9% לעומת פברואר. במשרד האוצר מעריכים כי בחודשים הבאים תימשך העלייה החדה בגירעון בשל משבר קורונה.

מחירי המסכות צפויים לזנק מיום ראשון

במשרד האוצר ממליצים לממשלה שלא לפקח על מחירי המסכות, למרות החובה לעטות אותן מיום ראשון. ההחלטה נובעת מהחשש שהמהלך יוביל למחסור. אם יוטל פיקוח, התמריץ של היצרנים הישראלים יפחת בגלל הגבלות המחיר. מצד שני יש מאבק בין מדינות על ייבוא מסכות, ואם המחיר יהיה מוגבל - היצרנים יעדיפו מדינות אחרות. 

כמו כן, במשרד הבריאות חתמו עם החברה הסינית BGI, שהקימה את בתי החולים והמעבדות במחוז וואהן שבסין, כי תביא לארץ מכונות גדולות לכל קופות החולים לצורך בדיקות קורונה ביחד עם החומרים והערכות לבדיקה. כל קופה תוכל לבצע כך יותר מ-2,000 בדיקות ביום. המכשירים החדשים יחלו לפעול בעוד שבועיים. 

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות החליט להרחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות, כך שבמקום שהתגלה בו חולה – כל הדיירים והצוות ייבדקו. 

הממשלה נערכת לתוכנית היציאה מהמשבר

ראש הממשלה נתניהו אמר היום לשרים בישיבת הממשלה בה הוטלו ההגבלות החדשות, שבקרוב תוצג תוכנית היציאה מהמשבר. ההבנה היא שלא ניתן להמשיך בהסגר לאורך זמן ממושך, ולכן מגובשת בימים אלו תכנית יציאה במשרדי הממשלה.

אחד השרים שהשתתף בישיבה אמר לכאן חדשות שרואים באופק ירידה למקדם הדבקה שהוא נמוך מאחד, שמאפשר את שחרור הסגר במעט – למעט אזורי ההדבקה הגבוהים. לקראת סוף פסח תתקיים הערכת מצב בנוגע להמשך מדיניות הסגר, כשתאריך היעד שמוצע עבור חזרה הדרגתית הוא 19 באפריל – יום ראשון שלאחר חול המועד.

כמו כן, במטה לביטחון לאומי מגבשים כעת את הצעדים הבאים. לפי התכנית, סדר השחרור מהסגר יכלול קודם כל את הצעירים, ולאחר מכן את אלו שנדבקו, החלימו ופיתחו נוגדנים לנגיף. ההבנה היא שמערכת החינוך חייבת לחזור גם היא לפעילות – אך זה יתבצע באופן הדרגתי גם כן, כשקודם לכן ישוב לפעילות החינוך המיוחד.

גורמים ברשות הפלסטינית פנו בבקשה לייצא ביצים לישראל

בעקבות המחסור בביצים בישראל פנו גורמים ברשות הפלסטינית בהצעה לייצא לישראל ביצים לקראת פסח. למרות זאת, ההצעה נדחתה בגלל העדר פיקוח וטרינרי ראוי ברשות. בימים האחרונים נעצרו הברחות של אלפי ביצים משטחי הרשות לישראל. הביצים המגיעות מהרשות הפלסטינית נחשבות מסוכנות לציבור – זאת בשל היעדר פיקוח וטרינרי והן נשלחות בכלי רכב פרטיים ללא קירור. בעבר אף נמצאה בהן סלמונלה.

קצינה שאיישה מוקד סיוע לבני ברק חלתה בקורונה

עשרות חיילים שתגברו את מוקד עיריית בני ברק נשלחו היום לבידוד, לאחר שאחת הקצינות במוקד התגלתה כחולת קורונה. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בהתאם להנחיות הרפואיות, החיילים אשר היו עימה במוקד נשלחו לבידוד. מוקד התגבור יעבור חיטוי ויאוייש מחדש בהקדם. בשעה זו מתקיים מאמץ לאיתור מקום חלופי למוקד".