רועי בן מואיל מעמותת "משמחים ילדים רעבים"
צילום: תאגיד השידור

"לא להשאיר אף משפחה רעבה": סיוע לנזקקים בצל הקורונה

משבר הקורונה פגע בפרנסתם של ישראלים רבים והותיר לא מעט קשישים מבודדים ובלי יכולת לצאת מהבית ולדאוג לצרכיהם, ונדמה שהשנה פעילות העמותות שמסייעות לנזקקים משמעותית יותר מבכל שנה
מערכת כאן חדשות
08 באפריל 2020
11:04

בכל שנה, לפני חג הפסח, פועלות העמותות שמסייעות למשפחות נזקקות במרץ כדי שאף משפחה לא תישאר רעבה בחג. אך השנה, עם משבר הקורונה שפגע בפרנסתם של ישראלים רבים והותיר לא מעט קשישים מבודדים ובלי יכולת לצאת מהבית ולדאוג לצרכיהם, נדמה כי הפעילות של אותן עמותות מקבלת משמעות גדולה אף יותר.

‫"כל סל כזה מקבל ‫מצות, תה, קורנפלקס", מספר רועי בן מואיל מעמותת "משמחים ילדים רעבים" על הפעילות. "‫אנחנו באמת מנסים להביא את ‫כל הדברים שצריכים. ‫הלכתי גם לבית דפוס ‫להוציא הגדות, שיהיה באמת ‫לכל משפחה.

‫"אנחנו משתדלים לא להשאיר ‫אף משפחה רעבה בערב החג, ‫שלכולם יהיה ויהיה בשפע, זו הכוונה שלנו בסופו של דבר. ‫אנחנו באמת מנסים ‫להגיע לעוד ועוד ועוד, ‫אבל הכול מתרומות ויש ‫עכשיו קושי מאוד גדול במדינה".

ובעוד שישראלים רבים מתלוננים על מחסור בביצים בסופרמרקטים, רועי מספר על משפחות שבעבורן מחסור זה הוא מצוקה אמיתית: "‫יש משפחות שאפילו ביצה אחת ‫אין להן במקרר, ‫אז לקחת שלוש, ארבע וחמש תבניות? ‫תסתכלו גם על אלו שבאמת צריכים ‫וזקוקים לזה - אלו שבאמת אין להם".

  "עצוב שכל כך הרבה אנשים ‫מגיעים למצב שהם לא יכולים אפילו ‫לקנות אוכל לחג". מאיה יבין ויונתן המפל מעמותת "עומדים ביחד"

המצב יוצא הדופן שהביא עמו השנה נגיף קורנה אפילו לא מאפשר לקשישים נזקקים לצאת מהבית כדי לקבל את חבילות הסיוע, בשל הסיכון הבריאותי שמולו הם ניצבים. הפעילים נדרשים להשאיר את החבילות מחוץ לדלת ביתם של אלו שמקבלים את החבילות, ולהימנע ממגע עמם.

מאיה יבין מעמותת "עומדים ביחד" ועמותת "אחותי" מספרת: "התרומה זה חמגשיות, אוכל מוכן. ‫זה בעיקר מתאים לאוכלוסיות ‫חלשות יותר, ‫גם מבחינה פיזית - קשישים". חברה לעמותה יונתן המפל אומר: "קצת עצוב שכל כך הרבה אנשים ‫מגיעים למצב שהם לא יכולים אפילו ‫לקנות אוכל לחג, ‫ולא יכולים להתקיים בצורה בסיסית. ‫עכשיו מיליון מובטלים הצטרפו אליהם".

יותם אסרף מעמותת "רוח טובה" מספר גם הוא על הסיוע לקשישים: "אנחנו עוזרים ‫לחלק מוצרים לחסרי יכולת ולקשישים, ‫שכרגע לא יכולים לצאת אלינו ‫בגלל המצב הבריאותי. ‫כולם נהנים לתרום ולסייע לאנשים. ‫יש פה הרבה אוכל ‫‫שרק מחכה להגיע לאנשים".

"‫יש משפחות שאפילו ביצה אחת ‫אין להן במקרר, ‫אז לקחת שלוש, ארבע וחמש תבניות? ‫תסתכלו גם על אלו שבאמת צריכים ‫וזקוקים לזה"

גם כשהלילה יורד, הפעילים לא מורידים הילוך וממשיכים בעבודה על מנת להגיע לכל משפחה. "ממשיכים בחלוקה ‫ללא מעצור", אומר רועי מ"משמחים ילדים רעבים", "‫נקווה שהפעם שוב נראה שמחה ‫בכל המצב שקורה".