מרכז העיר בירושלים ריק בימי קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסיוע לעצמאים הורחב: תקרת המענק – 10,500 שקלים

נתניהו וכחלון סיכמו על הקריטריונים לקבלת הסיוע, עוד 600 אלף עובדים יהיו זכאים. בכפוף לאישור הממשלה, יוקצו כמיליארד שקלים נוספים לתוכנית
ליאל קייזר
08 באפריל 2020
11:55

ראש הממשלה ושר האוצר הרחיבו הבוקר (רביעי) את מענק הסיוע לעצמאים כחלק מהתוכנית הכלכלית למשק בעקבות משבר נגיף קורונה. לפי הסיכום החדש אוכלוסיות נוספות יהיו זכאיות למענק, יבוטלו הקריטריונים שהוצבו וסכום המענק יגדל. כחלק מהמהלך הוחלט להקצות כמיליארד שקלים נוספים לטובת מענק הסיוע. 

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

כחלק מהשינוי שסוכם, שעדיין כפוך לאישור הממשלה, נקבע כי שכירים בעלי שליטה בחברות יקבלו גם הם את המענק. כמו כן, שיעור המענק יוגדל ל-70% מההכנסה החייבת החודשית הממוצעת, הגדלת המענק המקסימלי ל-10,500 שקל. תקרת ההכנסה החייבת לקבלת המענק תוגבל למיליון שקל בשנה, ויבוטל הקריטריון של הכנסה כוללת למשק בית.

בנוסף לכך,  ההכנסה החייבת החודשית הממוצעת תיקבע לפי שנת 2018 או שנת 2019 – לבחירת העצמאי. ירידת מחזור הפעילות בהיקף של 25% תיבדק לפי חודשים מרץ-יוני. לאור זאת, למעלה מ-600 אלף עצמאים צפויים להיות זכאים למענק, אך לפעימה השנייה שלו בלבד. 

העצמאים מחו השבוע בקריית הממשלה במחאה על יחס הממשלה כלפיהם ברקע משבר קורונה. המוחים קראו לראש הממשלה בנימין נתניהו: "לא נשלם כלום - כי אין כלום". המפגינים, מענפים שונים, התפרסו לאורך קריית הממשלה עם מכוניותיהם, נשאו גלים שחורים שר הכלכלה אלי כהן הגיע למוקד המחאה ואמר למפגינים: "אנחנו נמצאים בשעה קשה מאוד. פורסמו בנושא כמה תוכניות, הן לא מושלמות. נפעל בעניין עוד". 

התוכנית הכלכלית שאותה הציג כחלון לפני כשבועיים נקבעה במקור בהיקף של 80 מיליארד שקלים. 

התוכנית כוללת סיוע בגובה 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי, חיזוק מערכת הבריאות ומענה להתמודדות עם הנגיף ב-11 מיליארד שקל. כמו כן יורחבו ההקלות למשקי הבית בגובה 20.6 מיליארד שקל. בנוסף, הוקצה סכום של 7.7 מיליארד שקל להאצת המשק. סך הסיוע הממשלתי מתחילת המשבר יעמוד על 80 מיליארד שקל. בהמשך התווספו מענקים לחג למשפחות עם ילדים, מבוגרים ונכים.