הדר גולדין, אורון שאול ואברה מנגיסטו

דיווח: מצרים מקדמת עסקה מקדימה לחילופי שבויים עם חמאס

חבר הנהגת חמאס טען כי ארגון הטרור מברך על כל תיווך בנושא ובלבד שגם ישראל תברך עליו. מוקדם יותר אמר הנייה לסגן שר החוץ הרוסי בוגדנוב כי חמאס נחוש לשחרר את האסירים הפלסטינים בעסקת חילופים שאפשר להשיגה אם ישראל תענה לדרישות
רועי קייס וגיא מעיין
09 באפריל 2020
02:30
עודכן ב 10:41

בעיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דווח הבוקר (חמישי) מפי מקורות בחמאס כי המודיעין המצרי קיבל עותק מהיוזמה של מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, בסוגיית השבויים. לפי הדיווח, המצרים החלו במגעים ובמהלכים פרקטיים אחרי שקיבלו לידיהם את היוזמה.

דווח כי מצרים כבר מנהלת מגעים טלפוניים עם ישראל ועם ארגון הטרור, והיא העלתה הצעה הדומה להצעת חמאס – עסקה מקדימה לפני חילופי השבויים. עסקה שדומה למתווה שגובש לפני עסקת שליט, כאשר 25 אסירות פלסטיניות שוחררו בתמורה לסרטון ששליט הופיע בו כדי לתת אינדיקציה למצבו הרפואי. הפעם היוזמה - שחרור של זקנים, נשים וילדים מהכלא הישראלי בתמורה למידע על הדר גולדין ואורון שאול בעזה.

מוקדם יותר טען חבר הנהגת חמאס בחוץ לארץ מוסא אבו-מרזוק כי שום מתווך לא פעל עד כה בכל הקשור ליוזמה שהציע סינוואר לקידום סוגיית האסירים והנעדרים. אבו-מרזוק התייחס לאפשרות שרוסיה תתווך בין הצדדים וציין כי חמאס מברך על כל תיווך בנושא ובלבד שגם ישראל תברך עליו.

אתמול דווח כי מנהיג חמאס איסמעיל הנייה שוחח בטלפון עם סגן שר החוץ הרוסי בוגדנוב. הנייה אמר לו כי חמאס נחוש לשחרר את האסירים הפלסטינים בעסקת חילופים שאפשר להשיגה אם ישראל תענה לדרישות.

שלשום פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי גורמי תיווך בין ישראל לחמאס בעניין השבויים והנעדרים בשנים האחרונות אמרו שלא קיבלו פנייה מישראל כדי לברר למה התכוון סינוואר בדבריו בנושא. מוקדם יותר השיב ראש הממשלה נתניהו  לטענות חמאס בנושא, וקרא לשיח מיידי באמצעות מתווכים כדי להשיב את החללים והנעדרים בעזה.