סגר בירושלים
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

קורונה בישראל: יותר מ-3,000 חולים בירושלים ובני ברק

תינוק בן 5 שבועות פונה לבית חולים לאחר שנדבק בקורונה • דייר מספר 11 ממשען בב"ש נפטר היום בבית החולים וולפסון • משרד הבריאות ומד"א החלו בביצוע בדיקות יזומות בבתי אבות, שבהם נמצאו חולים בקורונה • מספר המתים מקורונה עלה מהבוקר ל-79, בהם גבר בן 86 שהיה דייר בבית האבות ביבנאל
איתי שיקמן ונופר משה
09 באפריל 2020
12:40
עודכן ב 17:51

התפשטות קורונה: משרד הבריאות פרסם הערב (חמישי) את מפת החולים המאומתים העדכנית. על פי הנתונים – ירושלים ובני ברק ממשיכות להוביל עם כמות החולים הגבוהה ביותר בישראל – 1,630 ו-1,594 כל אחת. תל אביב היא העיר השלישית בכמות החולים, אולם היא נמצאת נכון לעכשיו רחוק משכנתה עם 415 חולים מאומתים. אחריה נמצאות אשקלון ואלעד עם 216 ו-215 חולים. 

למפת הנתונים המלאה

מוקדם יותר היום פונה לבית החולים שיבא בתל השומר תינוק בן חמישה שבועות לאחר שנדבק בקורונה. מבית החולים נמסר כי התינוק נמצא בהכרה מלאה והוא ישהה בבידוד במתחם מיוחד למקרים מיוחדים יחד עם מלווה.

המרוץ לחיסון: איך מונעים התפשטות של נגיף?

בתוך כך, עלה ל-11 מניין הדיירים מבית הדיור המוגן "משען" בבאר שבע שמתו מקורונה. בבית החולים וולפסון בחולון נפטר הלילה גבר בן 84, שסבל ממחלות רקע והועבר לאשפוז במוסד גריאטרי ביפו לפני עשרה ימים. משרד הבריאות ומגן דוד אדום החלו היום בביצוע בדיקות יזומות בבתי אבות, שבהם נמצאו חולים בקורונה. היום צפויות להתבצע 3,000 בדיקות ומספר דומה יתבצע במהלך הימים הקרובים - בכל יום. 

מספר המתים מקורונה עלה מהבוקר ל-79, בהם גבר בן 86, שהיה דייר בבית האבות ביבנאל - שם מתו חוץ ממנו כבר שלושה דיריים מהנגיף. מספר החולים גדל היום עוד ב-351 וכעת יש בישראל 9,755 חולי קורונה. 165 מהם מצבם קשה ו-119 מונשמים. 864 חולי קורונה החלימו. 

כפי שפורסם בכאן חדשות: על משרד הביטחון הוטל לסייע לבתי האבות

אתמול מתו שבעה בני אדם שחלו בנגיף, בהם שני דיירים נוספים ממשען - שמעון רייזלבר בן 97 וגבר נוסף בן 96. נכדו של שמעון רייזלבר תקף את בית האבות והביע כעס על התנהלותו. הנכד, אורן, הגדיר את מעשיהם "רצח", וסיפר כי סבו עשה שתי בדיקות קורונה שנמצאו שליליות וחזר לבית האבות. לדבריו, זו הייתה הטעות של חייהם. "משען זה מחנה השמדה בחסות המדינה", אמר. 

התפרצות קורונה בבית אבות סיעודי ביבניאל

ביום ראשון פורסם בכאן חדשות כי במושבה יבניאל נדבקו 29 דיירים בבית האבות הסיעודי "יוקרה". הם פונו יחד עם עוד 30 דיירים מהמוסד. בנוסף לדיירים, נדבקו 20 אנשי צוות בקורונה. עובדים אחרים אשר נדרשים להיות בבידוד קיבלו הנחייה מהנהלת המוסד בתיאום עם משרד הבריאות לצאת לעבודה ולשוב ישירות לבידוד. מאז עלה מספר המתים מהמוסד לארבעה.

אחד מהדיירים במקום מת בסוף השבוע האחרון בבית החולים העמק בעפולה שם היה מאושפז במחלקת הקורונה. הדייר הראשון חלה לפני כשבועיים ולא ידוע מה הוא מקור הדבקתו. בטרם פונה הוא הדביק אנשי צוות ודיירים אחרים. חלק מהמטפלים הונחו להיכנס לבידוד והמקום נותר ללא צוות מטפל, ולכן ניתנה הוראה מיוחדת של משרד הבריאות לפיה המטפלים ייצאו מהבידוד לצורך הגעה לעבודה וישובו ממנה מיד בחזרה לבידוד.

בני משפחה של דיירים במוסד סיפרו כי עד לפינוי הדיירים האווירה במקום הייתה של פאניקה ולחץ, הם גם הפנו אצבע מאשימה כלפי משרד הבריאות, מגן דוד אדום ופיקוד העורף. בני המשפחה אמרו כי חשו שחלק גדול מהמשימות נופלות "בין הכיסאות" ואין גורם שמסנכרן את פעילות הארגונים השונים.

קשישות שוחררו מהמרכז הרפואי בנהריה לאחר שהחלימו מקורונה

מהמרכז הרפואי לגליל בנהריה שוחררו היום שלוש קשישות בנות 97, 96 ו-91 לאחר שהחלימו מקורונה. שלושתן דיירות בבית האבות "הבונים החופשיים" בעיר. במרכז עדיין מאושפזים שלושה דיירים שהובאו מבית האבות - בני 93, 85 ו-75, ואשר מצבם מוגדר קל. 

כמו כן, הבוקר שוחרר לביתו חולה נוסף, תושב אחד הכפרים בגליל בן 28, שהחלים אף הוא מהמחלה. בסך הכל מאושפזים כרגע במחלקה שמונה חולים מאומתים, שישה מהם במצב קל ושניים בינוני.