מחמוד א-זהאר
צילום: AP Photo/Khalil Hamra

הדיווח על עסקת שבויים | א-זהאר: חמאס הגדיר את התנאים ושמות האסירים לשחרור

בכיר חמאס אומר כי הכוונה הישראלית לביצוע עסקת חילופי שבויים חדשה נלמדת ברצינות: התמורה לשחרור האסירים הפלסטיניים הוא אסירים\גופות\דברים אחרים שיש בידי הזרוע הצבאית של חמאס"
גל ברגר ועומרי חיים
09 באפריל 2020
20:08

האפשרות לעסקת שבויים: בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, אומר היום (חמישי) כי ארגונו הגדיר את התנאים ואת השמות של האסירים ששחרורם עומד בראש סדר העדיפויות של חמאס, ובייחוד של האסירים החולים והזקנים.

לדבריו, רצון הארגון להוציא את אסיריו מבתי הכלא בישראל גבר והכוונה הישראלית לביצוע עסקת חילופי שבויים חדשה נלמדת ברצינות. עוד אמר א-זהאר כי המחיר\התמורה לשחרור האסירים הפלסטיניים הוא "אסירים\גופות\דברים אחרים שיש בידי הזרוע הצבאית של חמאס". א-זהאר הוסיף כי בשלב הנוכחי בחמאס "ממששים את הדופק" במטרה להבין האם קריאתה של ישראל לביצוע עסקה היא קריאה רצינית. לדבריו בחמאס ממתינים לצעדים חיוביים מצידה של ישראל.

מוקדם יותר היום אמרו מקורות פלסטינים לכאן חדשות כי טרם נקבע מועד להגעת משלחות מישראל ומחמאס למצרים במטרה לקדם עסקה חלקית לשחרור אסירים ביטחוניים תמורת מידע על החיילים והנעדרים הישראלים בעזה.

המקורות טענו כי חמאס עדיין לא מסר למצרים מה בדיוק ייתן בתמורה לשחרור אסירים על ידי ישראל. לדבריהם, המגעים הראשוניים שהמודיעין המצרי פתח בהם מול ישראל וחמאס נמצאים בשלב מוקדם ומתנהלים בטלפון.

חמאס מחזיק כיום בעזה בגופותיהם של הדר גולדין ושאול אורון, ובשני האזרחים הישראלים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח הבוקר כי מצרים הציעה עסקה קטנה ובמסגרתה ימסור חמאס אות חיים תמורת שחרור אסירים, כפי שהיה ב"עסקת הקלטת" בימי גלעד שליט– שבה מסר חמאס קלטת וידאו של גלעד תמורת שחרור כעשרים אסירות ביטחוניות.

על פי הדיווח בעיתון, מצרים קיבלה לידיה עותק מהיוזמה שהציג מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר ביום חמישי שעבר ובה אמר בראיון טלוויזיוני כי חמאס ייתן "תמורה חלקית" לשחרור האסירות והאסירים החולים והמבוגרים, ובה בעת הבהיר כי אין מדובר בעסקת חילופים גדולה אלא במחוות הומניטריות משני הצדדים.