כביש מספר 1, אתמול
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה: חזרת התחב"צ תוקדם, תשלום קנסות יידחה

תקנות נוספות לשעת חירום אושרו במשאל טלפוני • במשרד הבריאות דחפו להטיל סגר על שכונות ספציפיות בבירה, אולם בעירייה התנגדו בתוקף למהלך: "סגר על שכונה - זה הרג" • חיילים הפרו את הגבלות התנועה - שני קצינים ועשרה לוחמים הודחו
כתבי כאן חדשות
10 באפריל 2020
13:26
עודכן ב 16:45

הממשלה אישרה היום (שישי) במשאל טלפוני תקנות לשעת החירום המאפשרות לדחות תשלום קנסות למדינה עד תום תקופת תקנות שעת החירום בשל משבר קורונה. בנוסף, החליטה הממשלה גם להקדים את חידוש הפעילות המצומצמת של התחבורה הציבורית ביום ראשון הקרוב משעה 8:00 בבוקר ל-5:30 בבוקר.

מסתמן: סגר "נושם" על ירושלים כפי שהיה לפני החג

מסתמן כי מתווה ההגבלות על הבירה יהיה כזה שיאפשר יציאה להצטיידות במזון, תרופות ועוד, גם מחוץ לרובעים אליהם חולקה העיר, כפי שהיה לפני החג. בנוסף, תתאפשר יציאה לעבודה במקומות שהוגדרו כחיוניים למשק. מוקדם יותר היום נודע לכאן חדשות כי במשרד הבריאות דחפו להטיל סגר מלא על שכונות ספציפיות בעיר, בעיקר חרדיות, כדי להאט את המשך התפשטות הנגיף קורונה. אולם בעירייה התנגדו לכך בתוקף.

טענת עיריית ירושלים היא שיש להשאיר את המתווה הנוכחי, שכולל את חלוקת העיר לרובעים בלבד. בעירייה מתחו ביקורת חריפה על המהלך. לדברי גורם בעירייה המעורה בקבלת ההחלטות, "סגר שווה מדגרה. צריך להבין שהשכונות החרדיות צפופות מאוד ולכן חייבים לבודד את החולים". הוא קבע כי "בידוד שכונה - שווה הרג תושבים".

שר המעורב בקבלת ההחלטות הסביר מהן ההתלבטויות שעומדות בפני השרים לפני קבלת ההחלטה. "ההתלבטות כרגע היא האם להכניס מגבלות מיוחדות, ואם כן - אלו, מתי והיכן - על כל העיר, שכונות מסוימות או מקבצי שכונות". אמר השר. "בממשלה מחכים לקבל את תוצאות הבדיקות לפי שכונות בעיר - ואז תתקבל ההחלטה. ההחלטה צפויה להתקבל היום". במקביל, הרכבת הקלה בבירה לפעול החל מיום ראשון בבוקר על פי החלטת ממשלה והנחיות משרד התחבורה, למעט בימים שלישי ורביעי -  שביעי של פסח.

מכון ויצמן יחל לבצע כאלף בדיקות לגילוי קורונה ביום

משרד הבריאות חתם הבוקר על הסכם עם מכון ויצמן למדע, לפיו החל מהיום יבצע המכון בדיקות לאבחון קורונה, בהיקף של כ-1,000 בדיקות ביום. הבדיקות יתבצעו במרכז הישראלי הלאומי לרפואה מותאמת אישית על שם ננסי וסטיבן גרנד, שבו פועלת מעבדה מתקדמת הכוללת מכשירי PCR המסוגלים לבצע זיהוי מהיר ויעיל של גנים.

פרופ׳ רוברט פלור, מנהל המרכז לרפואה מותאמת אישית במכון ויצמן, מקבל את המשלוח הראשון של בדיקות שהגיעו למכון (צילום: דוברות משרד הבריאות)

חיילים הפרו את הגבלות התנועה - קצינים ולוחמים הודחו מתפקידם

ראש אגף התקשוב וההגנה בסייבר, אלוף ליאור כרמלי, הדיח מפקד פלוגה ומפקד מחלקה בקורס לות"ם, בנוסף לעשרה לוחמים, עקב התקהלות אסורה של חיילים לאחר ליל הסדר. על פי הודעת דובר צה"ל, בעקבות האירוע נערך תחקיר בראשות ראש אגף התקשוב שמסקנותיו הוצגו לרמטכ"ל אביב כוכבי. לאור חומרת האירוע, קבע הרמטכ"ל כי המוערבים באירוע יודחו מתפקידי לחימה.

בית שמש: "מיעוט שולי מבקש להכתים עיר"

אחרי שבבית כנסת ברמת בית שמש איתרה הבוקר המשטרה כ-30 מתפללים בניגוד להנחיות - ראש העירייה, ד"ר עליזה בלוך, הוציאה הודעה ובה תמונות המראות כי בית שמש ריקה מאדם. "זו תמונת המצב", אמרה. "אני מצדיעה לתושבים ומחזקת את ידי משטרת ישראל על עבודה מאומצת ואכיפה קשה נגד מיעוט שולי המבקש להכתים עיר למופת".


"מצדיעה לתושבים". אחת התמונות שפרסמה עיריית בית שמש, היום

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, יערה שפירא, עמיחי שטיין, כרמלה מנשה, ורד פלמן וסולימאן מסוודה