נתב"ג בימי הקורונה
צילום: פלאש 90

הממשלה החליטה: ישראלים השבים מחו"ל יחויבו לשהות במלוניות

מסתמן: מי שיממן את שהותם בבידוד במלוניות תהיה המדינה, ולא השבים מחו"ל • האחריות לטיפול בשבים לארץ תועבר למשרד הביטחון
עמיחי שטיין
11 באפריל 2020
23:05

בתום התייעצות ממשלתית, הוחלט הערב (שבת) כי כל השבים לישראל מחו"ל יחויבו לשהות בבידוד במלוניות של משרד הביטחון במשך 14 ימים. הממשלה צפויה לאשר בבוקר תקנות לשעת חירום שיקבעו זאת, והמדינה היא שתישא בעלויות האירוח. נוסף לכך, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להעביר את האחריות הכוללת לניהול סוגיית החוזרים מחו"ל למשרד הביטחון. 


שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התייחס להחלטה: "כפי שאמרתי, מדינת ישראל לא תסגור את שעריה בפני ישראלים השבים הביתה. אני מודה לראש הממשלה על קבלת ההחלטה הערכית הנכונה. כל ישראל ערבים זה לזה הוא ערך יסוד בסיסי במדינת ישראל."

מוקדם יותר היום הורה נתניהו להפסיק את הטיסות הנכנסות לישראל. הודעתו הגיעה לאחר שעשרות נוסעים בטיסה מניו יורק שהגיעו לארץ היום, לא הועברו לבידוד, אלא נסעו במוניות ליעדים בארץ, בלי פיקוח או בקרה. בשבוע האחרון התפזרו כך נוסעים שהגיעו בשבע טיסות מניו יורק. רק מי שהצהירו שאין להם מקום מתאים לשהות בבידוד, נלקחו למלונית. 

הערב פורסם בחדשות השבת כי בנתב"ג שוקלים להפוך את ברירת המחדל. במקום שהפקיד בנמל התעופה יצטרך לנמק מדוע שלח אדם למלונית ולא לביתו, יידרש מהפקידים להסביר מדוע האדם נשלח לבידוד בבית ולא למלונית. 


בדיונים שנערכו בעקבות המחדל בנתב"ג עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הייתה שלא ניתן להעביר לבידוד במלונית את מי שיש לו אפשרות חלופית לבידוד אפקטיבי, כמו בידוד ביתי. מנדלבליט הוסיף כי האחריות לבדוק זאת היא של הגורמים בשטח. הוא אמר שרק היום, התברר שרוצים להקשיח את המנגנון של המגעים לארץ. בהמשך הוציא היועץ המשפטי הבהרה: טענות גורמים בממשלה שמחדל נתב"ג הוא בגלל מניעה משפטית לבידוד הן שקר. כעת עובדים על הסדר מחמיר יותר.