נמל התעופה בן גוריון

הממשלה אישרה: טיסות יימשכו, השבים יוכנסו לבידוד במלוניות

סמוטריץ' על מחדל הבדיקות בנתב"ג: "היה פה קמפיין, סערה בכוס מים" • השר ארדן בדיון: המדיניות הפוכה להיגיון
גילי כהן ועמיחי שטיין
12 באפריל 2020
10:01
עודכן ב 11:33

מחדל הבקרה בנתב"ג: הממשלה אישרה היום (ראשון) בישיבת ועידה טלפונית את התקנות לשעת חירום שקובעות כי כל השבים מחו"ל יישלחו עם חזרתם לישראל לבידוד במלוניות מטעם המדינה. במקרים חריגים ויוצאים מן הכלל, מנכ"ל משרד הבריאות, בהתייעצות עם מפקד פיקוד העורף, רשאי לאשר לחוזר מחו"ל לשהות במקום בידוד אחר מטעמים בריאותיים או הומניטריים או בנסיבות מיוחדות אחרות ובתנאים שייקבעו לעניין הבידוד.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נמנע בהצבעה על אישור התקנות. בדיון טען כי המדיניות הזו הפוכה להיגיון - וכי כל עוד המדינה לא תוציא חולים ללא תנאי בידוד בבתיהם אל מלוניות שמותאמות להם - נצטרך להתמודד עם תחלואה חוזרת. ארדן מתח ביקורת על קבלת ההחלטות וטען כי הממשלה מתעסקת בסוגיות מינוריות - ולא בעיקר. "לא ראיתי שתושבי בני ברק מדביקים את תושבי רמת גן או גבעתיים", אמר. "הבעיה היא הדבקה בתוך היישוב".

בתוך כך, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הגיב הבוקר בביטול לביקורת על חוסר הבקרה על השבים מחו"ל ואמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב כי "הקמפיין שהתנהל כאן בשבת האחרונה הוא סערה בכוס מים. מדובר על מספרים קטנים. אולי היה יותר נכון שיעברו תשאול יותר יסודי על ידי ביקורת הגבולות של משרד הפנים. יש בודדים שנוהגים אחרת".

אתמול נחתו בנמל התעופה בן גוריון עשרות נוסעים בטיסה מניו יורק שלא הועברו לבידוד במלוניות קורונה, אלא נסעו במוניות ליעדים בארץ, ללא פיקוח או בקרה. בשבוע האחרון הגיעו נוסעים בשבע טיסות מניו יורק, ורק מי שהצהירו שאין להם מקום מתאים לשהות בבידוד, נלקחו למלונית

לדברי סמוטריץ', "אני לא מכיר מספיק נתונים שתומכים בעמדה שכל מי שחוזרים הביתה מחו"ל הם אלה שלא מקפידים על חובת הבידוד. כל המגפה הזאת היא ייבוא מחוץ לארץ. אני חושב שבידוד בית מספיק. תפקיד המשטרה הוא לאכוף את זה". על התנהלותם האישית של ראש הממשלה והנשיא בליל הסדר אמר שר התחבורה: "נבחרי ציבור צריכים לשמש דוגמה אישית בהקפדה על הנחיות שהם דורשים. אני בוחן ובודק רק את עצמי ומשתדל להיות בסדר. אני לא מחלק ציונים לאחרים".


בדיון הממשלה הבוקר התבקשו השרים לאשר כי באופן קבוע תיאסר הפעלת טיסות בינלאומיות לישראל, אך לשר התחבורה ושר הפנים - יחדיו - תינתן האפשרות לאשר מראש טיסות מסוימות. לדעת סמוטריץ', "ברור שערכית לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל תסגור את שעריה בפני אזרחיה שחוזרים הביתה. בוודאי שלא בעיתות כאלה. לצערי הרב, על טיסת יונייטד אחת שבוטלה, ולא הספקתי כבר להחזיר אותה, היה אמור להיות מח עצם שנתרם לחולה לממתין לו כאן בארץ".

עוד מבקשים השרים לאשר כי ברירת המחדל עבור השבים מחו"ל לישראל תהיה לשהות בבידוד במלוניות - מטעם המדינה ובמימונה - ורק במקרים חריגים תינתן אפשרות לשהות בבידוד בבית. אותם מקרים חריגים ייקבעו על ידי מנכ"ל משרד הבריאות בהתייעצות עם פיקוד העורף, מטעמים "בריאותיים, הומניטריים או בנסיבות מיוחדות". נתניהו ביקש תחילה כי השהייה במלוניות תהיה על חשבונם השבים, אך לפי שר בממשלה, ראש הממשלה חזר בו והוחלט בסופו של דבר כי השהות תמומן על ידי המדינה.