עובדים מתמגנים מהקורונה בחברון 15.03.20
צילום: ויסאם השלמון, פלאש 90

ישראל לרשות: הפסיקו בהסתה שהפצנו קורונה בשטחים או שנגביל את מנגנוני אבו מאזן

מאז פרוץ משבר הקורונה, האשימו ברשות הפלסטינית כי ישראל פועלת במכוון לשבש את מאבק הרשות בקורונה ושחיילים מפיצים את הווירוס בכוונה
גל ברגר
12 באפריל 2020
21:20

גורם במערכת הביטחון בישראל אומר היום (ראשון) כי אם לא ייפסק קמפיין ההסתה של הרשות הפלסטינית המאשימה את ישראל בהפצה מכוונת של נגיף הקורונה – ישראל תצמצם את חופש התנועה של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ותגביל את הפריסה שלהם בשטח, שהתרחבה מאוד בחסות הקורונה. המסר הועבר לבכירים ברשות באמצעות ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ואף הגיע לראש הממשלה הפלסטיני שתאייה.


מאז פרוץ משבר הקורונה אפשרה ישראל למנגנוני הביטחון הפלסטיניים להציב חסימות בכניסות לערים ולכפרים פלסטיניים, לנייד כוחות גדולים בין הערים והכפרים, ולפעול באופן בולט יותר הן במרחב הכפרי, הן במרחב התפר. ואולם, למרות שמתקיים תיאום ושיתוף פעולה בין ישראל לרשות הפלסטינית בכירים ברשות לרבות ראש הממשלה הפלסטיני שתאייה עצמו לא חדלו מלהאשים את ישראל בכך שאינה מונעת את התפשטות הנגיף בשטחים ואילו חיילים ומתנחלים אף מפיצים אותו בזדון. גורם ביטחוני ישראלי הגדיר זאת: קמפיין הסתה גזעני נגד חיילים.


משרד האוצר צפוי להלוות בימים הקרובים סכום של כחצי מיליארד שקלים להתמודדות עם נגיף הקורונה. בעקבות המשבר חלה ירידה חדה בגביית כספי המיסים הפלסטיניים, כסף שישראל גובה עבור הרשות, ולכן ההלוואה שישראל צפויה להעביר היא בגדר מקדמה על חשבון כספי המיסים. עם זאת, באוצר אומרים כי הסיכוי שה״הלוואה״ תוחזר נמוך, וכי מדובר בצעד הומניטרי בעיקרו.