נתניהו

נתניהו דורש: פסקת התגברות שתבטיח את כהונתו ותמנע התערבות בג"ץ

בטיוטת ההסכם המתגבש בין כחול לבן לליכוד נכתב שאם בג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה – האחרון יוכל להמשיך לכהן כרה"מ, וכי הרוטציה בינו לגנץ לא תתממש במקרה כזה
מיכאל שמש
12 באפריל 2020
22:00

קצת יותר מיממה לפקיעת המנדט שניתן ליו"ר כחול לבן בני גנץ להרכיב ממשלה, המו"מ בינו לראש הממשלה בנימין נתניהו נמשך גם הערב (ראשון). זאת, בצד התקפות הדדיות בין המפלגות שבראשיהן הם עומדים, ואיומים מצד כחול לבן לחדש מיד אחרי פסח חקיקה נגד ראש הממשלה.


בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי בטיוטת ההסכם המתגבש בין כחול לבן לליכוד בשבוע האחרון, נכתב שאם בג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה – האחרון יוכל להמשיך לכהן בתפקיד, וכי הרוטציה בינו לגנץ לא תתממש במקרה כזה. אך למרות הסיכום הזה, נתניהו לא הסתפק בכך ודורש פסקת התגברות שתמנע מבג"ץ לקבוע שאינו יכול להרכיב ממשלה בגלל כתבי האישום נגדו.

בנוגע לוועדה לבחירת שופטים, נכתב בהסכם שנערך בין הליכוד לכחול לבן כי נתניהו יוכל למנות שר מטעמו כחבר בוועדה וח״כ נוסף שיהיה בתיאום עם גנץ. גם בסעיף הזה נתניהו דורש לערוך שינויים.


אחר הצהריים הודיע נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לגנץ כי "בנסיבות הקיימות לא תתאפשר הארכה של תקופת מלאכת הרכבת הממשלה". הנשיא ציין בהודעתו כי אם עד מחר בחצות לא יחתמו גנץ וראש הממשלה נתניהו על הסכם קואליציוני, המנדט ישוב לכנסת, ולא יועבר לנתניהו. עוד ציין הנשיא כי בשיחה עם נתניהו, ראש הממשלה לא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם.

"נשיא המדינה קיבל החלטה זו לאחר ששוחח גם עם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו שלא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות", נכתב בהודעת הנשיא. בהודעה משותפת לליכוד ולכחול לבן הודיעו המפלגות כי הוחלט על עוצר ראיונות של שתי המפלגות, במטרה לקדם את המשא ומתן להקמת ממשלת חירום לאומית.