הרב בקשי דורון
צילום: יעקב כהן, פלאש 90

הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון הלך לעולמו אחרי שנדבק בקורונה

הרב בן ה-79 מאושפז בבית החולים שערי צדק מאז השבוע שעבר. נתניהו: "בקיאותו המופלגת במקורות התמזגה עם מידותיו הנאצלות. הוא ניחן בנועם הליכות וקיבל במאור פנים כל אדם"
עקיבא ווייס
12 באפריל 2020
23:24

הרב הראשי הספרדי לשעבר אליהו בקשי דורון, הלך לעולמו הערב (ראשון) לאחר שנדבק בנגיף קורונה. הרב בן ה-79 היה מאושפז בבית החולים שערי צדק בירושלים מאז יום שלישי שעבר. מבית החולים נמסר: "מצבו של הרב שסבל ממחלות רקע מורכבות הידרדר במהלך היום, ולמרות מאמצי החייאה רבים בשעה האחרונה, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו".

הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון נפטר מקורונה | חדשות הלילה בכאן 11

הרב בקשי דורון נולד בירושלים ב-1941. בצעירותו למד בישיבת הדרום, בישיבת חברון ובכולל קול יעקב. בשנת 1970 מונה לרב שכונות רמת הנשיא ורמת יוסף בבת ים, וכעבור שנתיים היה לרב הראשי הספרדי בעיר. בהמשך מונה לרב הראשי של חיפה, וב-1993 נבחר לרב הספרדי הראשי לישראל, הוא הראשון לציון. הוא כיהן בתפקיד זה עד 2003.

בשנת 2017 הורשע הרב בקשי-דורון בעבירות מרמה בפרשת "תיק הרבנים", שבמסגרתה הונפקו תעודות הסכמה פיקטיביות לרבנות לאנשי כוחות הביטחון, ש'יבלו בזכות התעודות תוספות שכר.

הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, סיפר על פועלו של הרבה בקשי-דורון כרב הראשי: "הראשון לציון הוביל את מהפיכת הכשרות ברבנות הראשית, הנהיג וסידר את כלל מחלקות הרבנות מהמסד ועד הטפחות, הרבנות הראשית לישראל חייבת לו את תקומתה המחודשת בעשרות השנים האחרונות".

 (צילום: מרק ניימן, לע"מ).

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו: "אני דואב עמוקות – יחד עם כל ישראל – על פטירתו של הראשון לציון. הרב בקשי-דורון היה חוליה חשובה בשרשרת מסירת התורה של חכמי ספרד. בקיאותו המופלגת במקורות התמזגה עם מידותיו הנאצלות. הוא ניחן בנועם הליכות וקיבל במאור פנים כל אדם".

הרב הראשי לישראל דוד לאו, אמר לאחר הודעת הפטירה: "יחד עם כל בית ישראל מתעטף באבל בערב הקשה הזה, עם הסתלקותו לגנזי מרומים של הראשון לציון. הגר"א בקשי דורון כיהן כנשיא בית הדין הגדול ועמד בראשות מוסדות תורה רבים, שבהם צמחו תלמידי חכמים מופלגים. עמד לימין רבני ודייני ישראל בעצה ותושיה. הסתלקותו הערב מותירה חלל גדול בעולם היהודי".

יו"ר ש"ס אריה דרעי הוסיף: "ברוך דיין האמת. מתאבל מרה על פטירת הרב הראשי, הראשון לציון, הרב אליהו בקשי דורון, שהיה תלמיד חכם ענק, מורה דרך לרבים בעם ישראל. פטירתו היא מכה גדולה. כאב גדול מאוד, אבדה גדולה לעם ישראל".

שר הביטחון נפתלי בנט ספד לרב: "הוא היה איש חסד ונתינה, שפעל רבות לקירוב לבבות בעם ישראל. מוסדות בנין אב ודבי אליהו שהקים מסמלים את מורשתו, מורשת של אהבת העם והתורה. בשמי ובשם מערכת הביטחון, אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחה בשעה קשה זו". 

תגיות:
קורונה