מחאות מול ביתו של אשכנזי
צילום: מחאת הדגלים השחורים

מחאות מול ביתו של אשכנזי: המפגינים נקנסו באלפי שקלים

אשכנזי קרא למפכ"ל ולשר ביטחון הפנים לבטל את הדוחות • עיריית כפר סבא נענתה לקריאה. במשטרה לא ביטלו את הדוחות • 200 מפגינים ממחאת "הדגלים השחורים" התייצבו מול ביתו של חבר הכנסת וקראו לו שלא להיכנס לממשלה עם נתניהו
יואב קרקובסקי
13 באפריל 2020
10:06
עודכן ב 11:37

כ-200 מפגינים ממחאת "הדגלים השחורים" התייצבו הבוקר (שני) מול ביתו של חבר הכנסת גבי אשכנזי מכחול לבן וקראו לו לא להרכיב ממשלה עם ראש ממשלת המעבר בנימין נתניהו הנאשם בפלילים. בעקבות ההפגנות חילקה המשטרה למפגינים קנסות בגובה של בין 475 ל-5,000 שקלים בגין התקהלות.

תת אלוף במילואים אמיר השכל, שקיבל קנס בסכום המקסימלי של 5,000 שקלים, אמר בתגובה: ״השוטר הגיע, שלף אותי והודיע שעברתי על תקנות הבריאות ונתן לי דוח. מדובר בשקר גס – אנו שומרים על מרחק כמו שצריך. בדמוקרטיה הזכות למחות היא באמת אבן יסוד, הניסיון לפגוע בניסיונות מחאה נגד שחיתות שלטונית מראה לאיזה ימים קשים הגנו – נמשיך במאבק".


קנס שקיבל מפגין בגין סירוב לפזר התקהלות

מראשי המחאה נמסר: "במדינה דמוקרטית תפקידה של המשטרה הוא לאפשר את זכות המחאה לאזרחים, לא לדכא באמצעות קנסות עצומים שכל מטרתם היא לדכא מחאה. לא ניכנע ונמשיך להילחם על הדמוקרטיה הישראלית״.

עוד מסרו המוחים כי הגיע הזמן שחברי הכנסת אשכנזי ובני גנץ יתעוררו ויראו "את הסיבוב שביבי עושה עליהם": "יצאנו למחאה בכוונה להגן על הדמוקרטיה הישראלית ושלטון החוק. הכוונה של אשכנזי וגנץ, להצביע בעד שנאשם בפלילים ירכיב ממשלה תהיה הרס הדמוקרטיה הישראלית. עוד לא תמה השעה, הגיע הזמן שאשכנזי וגנץ יצטרפו לשאר המחנה שמאמין בדמוקרטיה הישראלית ויפעלו למגר ממנה את השחיתות״.


חבר הכנסת אשכנזי קרא לבטל את הקנסות שניתנו למפגינים מול ביתו. בעיריית כפר סבא נענו לקריאה וביטלו את הדוחות שנרשמו על ידי הפקחים למפגינים. עם זאת הדוחות שחילקה המשטרה לא בוטלו. מעיריית כפר סבא נמסר: האירוע טופל על ידי משטרת ישראל במקום ובסמכותה הבלעדית של המשטרה. אנו קוראים לתושבים להמשיך ולהישמע להוראות משרד הבריאות גם בעת הפגנה. לאחר בחינת היועץ המשפטי לעירייה, הדוחות העירוניים שניתנו במקום יבוטלו.

ממשטרת ישראל נמסר כי עם הגעת כוחות משטרה למקום הבחינו בכ-60 מפגינים מול ביתו של נבחר ציבור. מדובר בהתקהלות אסורה ובהפרה בוטה של צו בריאות העם. לאחר שהמפגינים התבקשו על ידי השוטרים לשמור על מרחק נדרש בין מפגין ומפגין ולעמוד בהפגנה של עד 10 משתתפים כנדרש לפי הנחיות משרד הבריאות והם סירבו, ניתנו הדוחות. משטרת ישראל קוראת לציבור להישמע להוראות המשטרה ולהימנע מהתקהלויות אסורות באופן המסכן סכנה של ממש את בריאות הציבור.

ח"כ אשכנזי למפכ"ל ולשר הביטחון: בטלו את הדוחות

חבר הכנסת גבי אשכנזי קרא לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן ולמ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן לשקול את ביטול הדו"חות שנרשמו למפגינים מול ביתו. "גם בימים אלה יש להבטיח את חופש הביטוי ואת זכות המחאה, בתנאי שהמפגינים מקיימים את תקנות משרד הבריאות. הפגנה היא זכות יסוד בדמוקרטיה", אמר והוסיף לשקול את ביטול הדוחות.

בתוך כך, יו"ר יש עתיד תל"ם יאיר לפיד צייץ: "‏אני לא מוכן להאמין שכחול לבן יתנו לביבי חוק חסינות. אין דבר כזה 'פסקת התגברות לבג״ץ'. לפחות תקראו לזה בשם האמיתי של זה: חוק חסינות לביבי. הדבר שהוא רצה כל הזמן ואפילו בימין לא נתנו לו".

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בטיוטת ההסכם המתגבש בין כחול לבן לליכוד בשבוע האחרון, נכתב שאם בג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה – האחרון יוכל להמשיך לכהן בתפקיד, וכי הרוטציה בינו לגנץ לא תתממש במקרה כזה. אך למרות הסיכום הזה, נתניהו לא הסתפק בכך ודורש פסקת התגברות שתמנע מבג"ץ לקבוע שאינו יכול להרכיב ממשלה בגלל כתבי האישום נגדו. בנוגע לוועדה לבחירת שופטים, נכתב בהסכם שנערך בין הליכוד לכחול לבן כי נתניהו יוכל למנות שר מטעמו כחבר בוועדה וח״כ נוסף שיהיה בתיאום עם גנץ. גם בסעיף הזה נתניהו דורש לערוך שינויים.