הלוויה בירושלים, אפריל 2020
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קורבנות קורונה יהודים מחו"ל מובאים לקבורה בישראל

גורמים במשרד הבריאות ביקרו את המשך הטסת גופות היהודים הנפטרים לקבורה בארץ. בחברה קדישא דחו את הטענות וטענו: "מדובר במימוש החזון של ישראל כביתו של כל העם היהודי"
יאיר אטינגר
14 באפריל 2020
00:29

מספר הנפטרים היהודים באירופה ובארצות הברית מגיע למאות, וביניהם נפטרים רבים שקנו חלקת קבר בישראל עוד בחייהם, או כאלה שבני משפחותיהם מוכנים כעת לשלם כסף רב כדי להביא אותם לקבורה בארץ. 

מאז התפרצות המגיפה הוטסו לישראל ונקברו בה לפחות מאה יהודים תושבי חו"ל שנפטרו מקורונה. מדובר בעיקר ביהודים מארה"ב וממדינות מערב אירופה. יו"ר פורום חברה קדישא, אברהם מנלה, חשף בריאיון לכאן 11 את היקף התופעה - יותר ממאה נפטרים הובאו לקבורה בישראל עד עתה.

מספר הקורבנות המקומי מוכפל בקירוב על ידי מספר הקורבנות היהודים מחו"ל. טיפול שאיננו נטול סיכונים

בעוד גורמים במשרד הבריאות מבקרים את המשך הטסת הגופות לישראל, מנלה דחה את הביקורת, ואמר כי אין סכנה בריאותית בהטסת גופות וכי מדובר במימוש החזון של ישראל כביתו של כל העם היהודי.

ענף כלכלי רווחי וטעון

הטסת גופות של יהודים לקבורה בישראל הינו נושא טעון תמיד, וטעון כפליים בתקופה של מגפה עולמית. נזכיר כי מדובר בענף כלכלי רווחי ביותר, במיוחד בימי קורונה, כאשר הבאת גופה לקבורה בישראל עשויה להגיע לעלות של עשרות רבות של אלפי דולרים.

על אף הביקורת שנשמעת מצד בכירים במערכת הבריאות, ניתן למנות סיבות, הן אידיאולוגיות והן משפטיות, מדוע לאפשר את המשך הקבורה, למשל משום שחלק מהאנשים כבר רכשו חלקות קבר.

כאמור, מספר הקורבנות המקומי מוכפל בקירוב על ידי מספר הקורבנות היהודים מחו"ל - נתון שמבהיר שלא מדובר על תופעה שולית, אלא מרכזית מאוד - כזאת שמכפילה את היקף הטיפול במתים, טיפול שאיננו נטול סיכונים - במיוחד בתקופה של מגפה - כשאין לחזות במדויק את ההשלכות של הסיכון הנוסף.