השופט חנן מלצר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

השופט מלצר לכאן רשת ב: "מקווה ששידור הדיונים יגביר את אמון הציבור"

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון התייחס בכאן רשת ב לפיילוט השידורים מדיוני בבית המשפט. לדבריו, "אנחנו כמעט בית המשפט העליון היחיד בעולם שמקיים בזמן חירום כזה". על הביקורת נגד מערכת המשפט: "הציבור ישפוט וידע מי צודק בוויכוחים האלה"
הבוקר הזה
14 באפריל 2020
07:45

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, התייחס הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב לפיילוט לשידור הדיונים מבית המשפט העליון שיחל בחמישי. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" הוא הגיב לביקורת על מערכת המשפט ואמר: "העצמאות של מערכת בתי המשפט, הייתה ותהיה. אני מקווה שדווקא הפתיחה של הדיונים לציבור רק תביא להגברת האמון בבתי המשפט. הציבור ישפוט וידע מי צודק בוויכוחים האלה". 

מלצר, שעמד בראש פרויקט השידורים מבית המשפט העליון, אמר כי "העיקרון של פומביות הדיון, תמיד נהג בבתי המשפט. במיוחד בנסיבות של היום, כשאנחנו במשבר הקורונה. אנחנו כמעט בית המשפט העליון היחיד בעולם שמקיים בזמן חירום". ביחס לחשש שכתוצאה מהשידור הדיונים יהפכו להצגה, אמר: "מקווה שהמציאות תוכיח אחרת. כמו שבאותם מקומות בעולם שיש שידור, הדבר לא משפיע על התנהגות הצדדים". 

הוא נשאל על האפשרות של שידור המשפט של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים, ואמר: "זאת החלטת הרכב השופטים שדן במשפט. אולם הפיילוט מכוון כרגע לבית המשפט העליון ולבג"ץ".

הדיון הראשון שיצולם ויועבר בשידור חי יתקיים ביום חמישי הקרוב, בעתירה של האגודה לזכויות האזרח בעניין הסמכת השב"כ והמשטרה בנוגע למעקב אחרי חולי קורונה. בהודעת שפורסמה נכתב כי "הדיון  יצולם וישודר בשידור ישיר על ידי לשכת העיתונות הממשלתית, וזאת במסגרת פרויקט ניסיוני להעברת שידורים ישירים של דיונים בבית המשפט העליון".