פרופ' גמזו: נעשו טעויות בטיפול משבר קורונה בבתי אבות – נקים מוקד שייתן מענה מהיר

המל"ל המליץ במסמך פנימי לגייס שוהים בלתי חוקיים לבתי אבות הסובלים ממחס • יו"ר איגוד בתי האבות לכאן חדשות: למרות ההצהרות – גם במוסדות שבהם התגלתה קורונה לא בדקו את כל הדיירים • משרד הבריאות: בדיקות קורונה במוסדות לבעלי מוגבלויות שבהם התגלה חולה
כתבי כאן חדשות
14 באפריל 2020
08:36
עודכן ב 13:15

פרופסור רוני גמזו, שמונה על ידי משרד הבריאות לנהל את משבר קורונה בבתי האבות, אמר היום (שלישי) למנהלי מוסדות גריאטריים בשיחת זום כי "נעשו טעויות באירוע גם של המדינה וגם של המוסדות  - קיבלתי אתמול הקצאה של 2,500 בדיקות. שליש מהבדיקות בארץ ייעשו בבתי אבות".

עוד אמר פרופסור גמזו בשיחת הזום: "כל פרט שאנחנו מפקששים בו, כמשרד וכמנהלי בתים, הוא קריטי. תקפידו אתם לנהל ולקרוא כל הנחיה, כל מילה היא קריטית". בהתייחס לחלוקת הבדיקות בין המוסדות השונים אמר: "בכל פעם שתהיה עליה במספר הבדיקות - המערכת הגריאטרית תקבל שליש. אלחם על זה. יינתן תיעדוף קודם כל למוסדות עם התפרצות, אחר כך למוסדות עם חשש, ובסוף כל יום נקדיש איקס בדיקות למוסדות שלכאורה 'נקיים' מהנגיף".

המטה לביטחון לאומי המליץ לגייס אלפי שוהים בלתי חוקיים לעבודה בבתי אבות הסובלים ממחסור בכוח אדם, כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. ההמלצה עולה ממסמך פנימי שפירסם המטה כחלק מהמאמצים להילחם בהתפשטות נגיף קורונה והיקף התחלואה הגבוה בבתי האבות. במסמך נכתב שלא תתבצע שום אכיפה על שוהה בלתי חוקי שישהה בבית אבות ל-90 יום ממועד תחילת העסקתו. כמו כן, משרד הבריאות עדכן שמניין המתים מקורונה בישראל עלה הבוקר ל-117. מספר הנדבקים בנגיף עומד על 11,868 – עלייה של 633 ביממה האחרונה. 181 במצב קשה ו-136 מהחולים מונשמים. 

קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

בתוך כך, יו"ר איגוד בתי האבות, רוני עוזרי, אומר לכאן חדשות שישנם מוסדות שבהם התגלתה קורונה – ולמרות הצהרות משרד הבריאות, עד כה לא בדקו את כל הדיירים והצוותים. לדבריו, "משרד הבריאות ממשיך לפזר ספינים, ומתעלם לחלוטין מכך שהמוסדות עלולים לקרוס בשל עלויות מטורפות שהושתו עליהם כדי להתמודד עם הנגיף".

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

עוזרי האשים כי "במשרד הבריאות חושבים שדי להסתפק בכותרות בתקשורת מבלי לתקצב את העלויות הנובעות מהשירות של בתי האבות לאזרחים הוותיקים, ולהפנים את המשמעויות הכלכליות של מצב החירום על בתי האבות". הוא הוסיף שהמשרד עושה הכל כדי לחסל את הענף מבלי להבין שעשרות אלפי קשישים ובני משפחותיהם תלויים בו.

בדיקות קורונה במוסדות לבעלי מוגבלויות שבהם התגלה חולה

משרד הבריאות החליט לשנות את המדיניות ולערוך בדיקות קורונה מקיפות במוסדות לבעלי מוגבלויות בהם התגלה חולה קורונה. ההחלטה התקבלה על רקע התפרצות מחודשת של נגיף קורונה במעון עלי-מוריה לבעלי מוגבלויות בגדרה, בו נפטרה חוסה, נדבקו שבעה חוסים ושלושה אנשי צוות.

נוכח ההתפרצות במוסד, משרד הרווחה האמון על מוסדות מסוג זה התריע כי אין ביכולתו לנהל משברים אפידמיולוגים מסוג זה. בשל כך, משרד הבריאות החליט כי החל מהיום יוצב במוסד פנימאי ושתי אחיות, שיסייעו בטיפול הרפואי לחוסים ואנשי הצוות. במשרד הבריאות צופים עלייה במספר הנדבקים במוסדות לבעלי מוגבלויות, והכינו מסגרת שתוכל לקבל בעלי מוגבלויות הנדרשים בבידוד. 

היום יבוצעו יותר מ-300 בדיקות קורונה לכל דיירי והעובדי הכפר השיקומי ״עלה נגב-נחלת ערן״. לפני כשבוע נתגלו שני עובדי הצוות הרפואי בכפר כחולי קורונה ובעקבות כך נכנסו מספר מתחמי מגורים לבידוד מלא. הבדיקות בוצעו על ידי מספר צוותים של מד"א בהובלת האחות הראשית.

טענות בבני ברק: הפקירו את בתי האבות

בעיר בני ברק, המתמודדת עם ההתפרצות החמורה ביותר של קורונה בישראל, התגלו התפרצויות כבר בשני בתי אבות, בשניהם אובחנו 24 חולים בקורונה. מנהל אחד מבתי האבות סיפר לכאן חדשות, כי כבר לפני שלושה שבועות התריע בפני משרד הבריאות על סכנת ההתפרצות, וביקש לבצע בדיקות במוסד. 

לדברי מנהל בית האבות, במשרד הבריאות טענו כי כל עוד לא התגלו תסמינים ברורים של קורונה אין טעם בביצוע בדיקות במוסד. לאחר שנענו לו וגילו כ-24 נדבקים בנגיף במוסד, סיפר המנהל כי נוכחו אנשי המקצוע לדעת שרבים מהנדבקים כלל לא פיתחו תסמינים.

בהכנת הידיעה השתתפו נופר משה-פרדו, מרדכי גילת ודקלה אהרן-שפרן