מגן דוד אדום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מניין המתים מקורונה בישראל עלה ל-127: בן 94 נפטר בכפר סבא

מוקדם יותר היום נפטרה זמירה ארצי בת ה-82 מבאר שבע . היא הניחה אחריה שלושה ילדים ותשעה נכדים • בנה סיפר: לא הספקנו להיפרד" • נכון לעכשיו אובחנו בישראל יותר מ-12 אלף נדבקים
אסף פוזיילוב
15 באפריל 2020
09:15
עודכן ב 20:29

התפשטות קורונה: מניין המתים מקורונה בישראל עלה הערב (רביעי) ל-127 כשקשיש בן 94 הלך לעולמו בבית החולים  מאיר בכפר סבא. מוקדם יותר היום נפטרה דיירת נוספת מבית האבות "משען" בבאר שבע – ה-14 במספר – מהמחלה. הדיירת, זמירה ארצי בת ה-82, הותירה אחריה שלושה ילדים ותשעה נכדים. עופר בנה סיפר לכאן חדשות: "לא הספקנו להיפרד ממנה. כשישבנו לארוחת החג עדכנו אותנו על מותה". נכון לעכשיו אובחנו בישראל יותר מ-12 אלף נדבקים. בבתי החולים מאושפזים כ-760 חולים, בהם 176 במצב קשה.

בתוך כך, פרופסור רוני גמזו, שמונה על ידי משרד הבריאות לנהל את משבר קורונה בבתי האבות, אמר אתמול למנהלי מוסדות גריאטריים בשיחת זום כי נעשו טעויות באירוע גם של המדינה וגם של המוסדות  - "קיבלתי אתמול הקצאה של 2,500 בדיקות. שליש מהבדיקות בארץ ייעשו בבתי אבות".

עוד אמר פרופסור גמזו בשיחת הזום: "כל פרט שאנחנו מפקששים בו, כמשרד וכמנהלי בתים, הוא קריטי. תקפידו אתם לנהל ולקרוא כל הנחיה, כל מילה היא קריטית". בהתייחס לחלוקת הבדיקות בין המוסדות השונים אמר: "בכל פעם שתהיה עליה במספר הבדיקות - המערכת הגריאטרית תקבל שליש. אלחם על זה. יינתן תיעדוף קודם כל למוסדות עם התפרצות, אחר כך למוסדות עם חשש, ובסוף כל יום נקדיש איקס בדיקות למוסדות שלכאורה 'נקיים' מהנגיף".

אתמול פרסם משרד הבריאות דוח אפידמיולוגי שבדק את מקורות ההדבקה בנגיף קורונה בקרב חולים מאומתים בישראל. על פי הדוח, 49% מהחולים נחשפו לנגיף עקב מגע עם חולה מאומת. 19% מהם נחשפו לנגיף בחו"ל, ו-15% נחשפו במקומות ציבוריים.

עוד עולה כי ההדבקה הראשונית בישראל החלה עקב כניסה של חולים מחו"ל לארץ, אך עם הזמן חלה ירידה בנתח החולים שנדבקו בחו"ל, בד בבד עם עליית אחוז הנדבקים ממגע עם חולה מאומת. מקורות ההדבקה העיקריים של חולים שנחשפו לנגיף בחו"ל הם אירופה ואמריקה הצפונית - המהוות יחד כ-%83 מסך המקרים המיובאים.