אין פגישה
צילומים: גילי יערי ויונתן זינדל, פלאש 90

שיחות המו"מ במבוי סתום - המנדט עובר לכנסת

לטענת גורמים בכחול לבן, בליכוד העלו דרישות נוספות להגבלת בג"ץ מהתערבות במעמדו של נתניהו. במצב הנוכחי, המפלגה הבהירה שלא תבקש הארכה נוספת של המנדט מהנשיא, אך השיחות עם הליכוד יימשכו • אם לא יימצא מועמד מוסכם עד ה-7 במאי - ישראל תלך לחירות רביעיות
יואב קרקובסקי ויערה שפירא
16 באפריל 2020
00:04
עודכן ב 02:48

המשא ומתן הפוליטי: המנדט המוארך של בני גנץ להרכבת ממשלה הסתיים הלילה (חמישי) מבלי שנחתם הסכם בין הליכוד לכחול לבן, והמנדט יועבר לכנסת. צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות המשיכו בפגישתם גם כשעתיים לאחר פקיעת המנדט בחצות, אך נתקלו במבוי סתום. בהודעה משותפת לשני הצדדים נאמר בתום הפגישה כי סוכם שהצוותים ימשיכו להידבר גם מחר בניסיון להגיע להסכמה להקמת ממשלת חירום לאומית.

בליכוד ניסו בשיחות אמש להוסיף סעיפים נוספים להגבלת יכולתו של בג"ץ להתערב במעמדו של נתניהו כראש ממשלה או ממלא מקום ראש ממשלה, וכן הגבלות נוספות. אולם כחול לבן דחו את התביעות הללו. משכך, גנץ ונתניהו לא נפגשו הלילה. בכחול לבן הבהירו שבמצב העניינים הנוכחי, לא יבקשו הארכה נוספת של המנדט מבית הנשיא.


אחת מהנקודות שבמחלוקת נוגעת לדרישת הליכוד שאם יפסול בג"ץ את נתניהו מלשמש ממלא מקום ראש הממשלה - ישראל תלך לבחירות. "באנו לממשלת חירום לאומית, לא להתעסק עם הבעיות המשפטיות של נתניהו", תקפו מקורבים לגנץ. מוקדם יותר תקפו גורמים בכחול את דרישת נתניהו לעגן את מעמדו בחוקי היסוד ואמרו: "לא ניתן לו להפוך את ההסכם הקואליציוני להסכם חסינות".

בעוד שדווח כי הפערים בין הצדדים הצטמצמו והיה קשר בין הצוותים גם במהלך החג, גורמים בכחול לבן הביעו חשש מהאפשרות שנתניהו לא באמת מעוניין לחתום על הסכם. בנוסף, ראש הממשלה רצה את תיק החוץ לבלוק הימין, ובכחול לבן דרשו בתמורה תיק משמעותי. גורמים פוליטיים אמרו אמש כי אם לא ייחתם הסכם - נתקדם משמעותית לבחירות.

עם העברת המנדט לכנסת, תחל תקופה של 21 יום שבה יוכלו חברי הכנסת לגבש רוב להמלצה על מועמד מוסכם. כל חבר כנסת יוכל לקבל לידיו את המנדט למשך 14 יום, אם ישיג רוב של 61 ממליצים. אם לא יימצא כזה, ב-7 במאי תתפזר הכנסת ה-23, וישראל תלך לבחירות בפעם הרביעית.