הרכב שהתקף בגבול סוריה - לבנון

בנו של מורנייה או קצין במשמרות המהפיכה: טרם הובהרה זהות יעד התקיפה שיוחסה לישראל

העיתון אל-קודס אל-ערבי: מפקד צבאי בארגון חיזבאללה המכונה "חאג' עימאד" ניצל אתמול בתקיפה. לפי הערוץ אל-ערביה ברכב שהה גם מוסטפא מורנייה, בנו של ראש הזרוע הצבאית של הארגון, עימאד מורנייה חוסל בדמשק • לבנון תתלונן נגד ישראל במועצת הביטחון
עידו קורן
16 באפריל 2020
09:06

התקיפה שיוחסה לישראל בגבול סוריה – לבנון: דיווחים סותרים הבוקר (חמישי) לגבי זהות אנשי חיזבאללה ברכב שלפי פרסומים זרים ישראל תקפה אתמול. העיתון אל-קודס אל-ערבי מדווח מפי מה שהוא מכנה, מקורות מהימנים, כי מפקד צבאי בארגון חיזבאללה המכונה "חאג' עימאד" ניצל אתמול בתקיפה. לפי הדיווח, הטיל הראשון ששיגר כלי הטיס הלא מאויש החמיץ את הרכב שנהג בו אותו מפקד, שהצליח להתרחק מהמקום אחרי שיגור הטיל הראשון. בהמשך פגע הטיל השני ברכב, אך מבלי שהיו נפגעים. בעיתון צוין כי אותו מפקד בשם "חאג' עימאד" השתתף בעבר בפיקוד על הקרבות שניהל הארגון עם הצבא הסורי נגד המורדים באזור אל-קלמון בקרבת הגבול עם לבנון. 

הערוץ אל-ערביה הפרו סעודי דיווח הבוקר כי ממידע שהגיע לידיו עולה כי ברכב שהה גם מוסטפא מורנייה, בנו של ראש הזרוע הצבאית של הארגון, עימאד מורנייה, שחוסל ב-2008 בדמשק. בדיווח שאין לו אישור ממקור אחר נטען כי מורנייה הבן מופקד על העברת אישית מסוריה ללבנון במסגרת יחידה 112 בארגון. גם בדיווח הזה נטען כי במכונית שהה קצין בשם עימאד כרימי שהבוקר וגם אתמול דווח שהוא מפקד בארגון הטרור הלבנוני. לפי אל-ערביה אותו כרימי הוא קצין במשמרות המהפכה.

בד בבד, אתר החדשות הלבנוני א-נשרה דיווח אתמול, שבחיזבאללה עסקו בימים האחרונים בפעילות חשאית שהגבירה את הפעילות המודיעינית והאווירית של ישראל בשטח לבנון. עוד דווח כי ברכב הייתה קבוצה של פעילי שטח שהיו אמונים על אותה פעילות חשאית והם אינם גורמים בכירים.

לבנון הודיעה כי בכוונתה להגיש תלונה נגד ישראל במועצת הביטחון בעקבות התקיפה. בהודעה מטעם משרד החוץ נאמר כי ניתנו הנחיות לשגריר הלבנוני באו"ם בנושא. בהודעה גינתה לבנון את "התוקפנות הישראלית" שבוצעה באמצעות כלי טיס לא מאויש לעבר כלי רכב לבנוני: "התקיפה הזו היא חלק מהמדיניות התוקפנית המתמדת של ישראל נגד לבנון".