מיכל רשף
צילום: תאגיד השידור

מדינה עם המון מזל או תעמולה של המשטר? בקוריאה הצפונית סופרים 0 חולי קורונה

ציוד מגן וטיפול רפואי שבנמצא אינם צפויים להיות מסופקים לאזרחים הקוריאנים הפשוטים. על אסון הומניטרי, באם יתרחש, כנראה שלא נדע בזמן
מיכל רשף
17 באפריל 2020
21:18

בזמן שאנחנו סופרים את מנייני המתים והנדבקים בעולם, יש מדינה אחת שעליה נגיף קורונה דילג לחלוטין. מדינה עם המון מזל כנראה - קוריאה הצפונית. כן, שם נרשמו 0 מקרי הדבקה. המונחים אקספוננציאלי, מכונות הנשמה או השטחת העקומה פשוט לא רלוונטיים – כי אין שם חולים. באמת? כנראה שלא.

כבר שבועות שקוריאה הצפונית מספרת לעולם שאין נדבקים בשטחה. בתחילת ינואר, כשהתפרצה המחלה בסין המדינה המבודדת סגרה את גבולותיה הרמטית, והנחתה כמה אלפים שנמצאים בסיכון להדבקה להישאר בבידוד ביתי. ארגון הבריאות העולמי טוען שלפי הדיווחים שהוא מקבל ממשרד הבריאות של הרפובליקה נעשו בקוריאה הצפונית כ-700 בדיקות ולא התגלה בהן אפילו חולה אחד. ממש קסם.

עריקים שהצליחו לברוח מהמדינה המסוגרת סיפרו שבהחלט יש התפרצות. המשטר אומר שאין, כנראה לצורכי תעמולה - פנימית וחיצונית

אלא שהשבוע, פתאום, שינוי מדיניות. לאחר ישיבת הנהגה בהשתתפות השליט קים ג'ונג און - ללא מסיכות או אמצעי הגנה, אל תגזימו - הודיע המשטר על החמרת המגבלות. לא שאמרו כיצד ואיך לנהוג, אבל מחמירים.

נשאלת השאלה: מדוע מחמירים אם אין חולים? טוב ששאלתם. עריקים שהצליחו לברוח מהמדינה המסוגרת מספרים שבהחלט יש התפרצות. המשטר אומר שאין, כנראה לצורכי תעמולה – פנימית וחיצונית.

חולים בקוריאה הצפונית זה מסוכן. יש שם מספר בתי חולים, וגם רופאים ואחיות, אבל רפואה מתקדמת אינה בנמצא. אין מספיק תרופות, אין מספיק מכונות הנשמה, וגם כך, מי שיקבל אותן יהיו קודם כל חברי ההנהגה ולא האזרחים הפשוטים. וזה לא שאפשר לשלוח להם בקלות בדיקות או מסיכות - העיצומים מצד המערב אינם מאפשרים זאת, כך שרוב הציוד מגיע מסין. ועכשיו הגבול עם סין סגור. וזה עוד מבלי לדבר על הכלכלה, שגם כך נמצאת בקריסה.


האם זה יזיז משהו לשלטונות או יגרום להפיכה? כנראה שלא. נזכיר שאביו של קים נתן למיליונים לגווע ברעב בשנות ה-90, אז מה אם מתפשט נגיף קטן? אין מקום גם לצפות להתקרבות למערב ככל שהמצב ייעשה גרוע יותר - קים וצבאו ממשיכים בתמרונים צבאיים בימים האחרונים, ואם כבר, כך לדבריהם, הנגיף רק מדגיש את הצורך בכוח צבאי.

התפשטות נגיף קורונה בקוריאה הצפונית עשויה להיות אסון הומניטרי. יכול להיות שכשנדע עליו, כבר יהיה מאוחר מידי.