סופרמרקט בווינה
צילום: אי-פי

חזרה הדרגתית ושמירה על הזקנים: תוכנית היציאה האוסטרית מהקורונה

בכיר במשרד הבריאות האוסטרי לכאן חדשות: "זה הימור – ניסוי וטעיה" • המשק יחזור לתפקוד בהדרגה • חולים חדשים ומי שהיה איתם במגע יישלחו לבידוד מיידי • יומלץ למבוגרים בני 65 ומעלה לא לצאת מהבית
עמיחי שטיין
16 באפריל 2020
22:23

אוסטריה הפכה היום (חמישי) למדינה הראשונה באירופה שהחלה באסטרטגיית היציאה שלה. למרות שהם מעדיפים לקרוא לה "אסטרטגיית הכלה 2.0". מדובר על תוכנית פשוטה יחסית, המורכבת מחמישה שלבים. הראשון, היום נפתחו כל החנויות שבגדול של עד 400 מטר רבוע עם שורה של תנאים בסיסיים – מסיכות לכל מי שנמצא בחנות, וכמות מוגבלת של לקוחות בחנות.

בשלב הבא, ב-1 במאי, ייפתחו כל שאר החנויות. באמצע החודש הבא לרשימת העסקים הפתוחים יצטרפו גם בתי המלון, ומוסדות החינוך. רק בסוף יוני יחזרו האירועים הפומביים. בנוסף לכך, בתחבורה הציבורית יחויבו כל הנוסעים לעטות מסיכה.

בכיר במשרד הבריאות האוסטרי דוקטור קלמנס מטין אוור מספר לכאן חדשות על התוכנית: "זאת לא תוכנית חד פעמית, אלא כזאת שמדי יום אנחנו דנים בה ונבדוק שהכל יתנהל כשורה". הוא הוסיף שוועדה מיוחדת הכוללת את כל משרד הממשלה, שבראשה עמדו שר הבריות שרי הכלכלה וראש הממשלה עבדה על התוכנית.

מטין אוור פירט את התנאים הבסיסיים שעל פיהם הם החליטו מתי אפשר להתחיל להציץ החוצה, ולשחרר מעט את המשק. התנאי הראשון הוא שלא יהיה עומס במחלקות החירום בבתי החולים. בנוסף לכך, שבתי האבות יהיו מוגנים ושיערכו בדיקות מקיפות בכולם, המלצה למבוגרים בני 65 ומעלה שלא לצאת יותר מדי מהבית, שעות נפרדות בסופרמרקטים ותמיכה קהילתית. כמו כן, תנאי נוסף הוא קיומן של מספיק בדיקות – וקבלת תוצאה מהירה בתוך 24 שעות.


ברגע שתנאים אלה יתקיימו יוכלו האוסטרים לעבור לשלב הבא. הם יצאו מנקודת הנחה שגם מי שייחלה עד גיל 65, לא יהיה במצב קשה ולכן לא יגרור עומס בבתי החולים. כך אפשר להתחיל לטפטף אנשים החוצה מהבתים.

מה יקרה אם בכל זאת תתגלה התפרצות באזור מסוים? החולה ובני משפחתו יישלחו לבידוד ביתי – מתוך ההנחה שהם חלו, ויערכו לכולם בדיקות. גם מי שבסביבתו הקרובה, אנשים שעבדו עם החולה או שהו בסביבתו יישלחו לבידוד של 14 יום. מקומות העבודה או כל מקום אחר ייסגר ויחוטא.

מטין אוור הוסיף כי "יש לנו שורה של יכולות מעקב כדי לזהות התפרצויות, גם באמצעים דיגיטליים. אנחנו מאמינים שדרך היציאה הנוכחית לא תביא לקריסת מערכת הבריאות, בגלל ההנחה שצעירים לא מגיעים למצב קשה". לדבריו, "זה מעין הימור, ניסוי וטעיה. כל יום יש לנו שני דיונים בנושא – אבל אנחנו מאמינים שאפשר לשלוט ככה על המחלה, לפחות עד שנמצא חיסון".

תגיות:
קורונה