המוסד "בית הדר"
צילום: כאן דרום

בדיקות כוזבות בוויצמן: 51 קשישים לא חלו בקורונה

בדיור המוגן זהבית באשקלון נמצא כי 29 קשישים שאובחנו כחולים - לא נדבקו בנגיף אותו הדבר קרה גם במוסד שיקומי באשדוד. מכון ויצמן, שביצע את הבדיקות: "בדיקות שתוצאתן גבולית נקבעות כחיוביות" • משרד הבריאות עצר את פעילות המעבדה לזיהוי קורונה במכון ויצמן • מספר המתים מבתי האבות והדיור המוגן עומד כעת על 57 נפטרים
נופר משה ואיציק זוארץ
17 באפריל 2020
13:01
עודכן ב 19:48

פרסום ראשון: לאחר שאובחנו כחיוביים לקורונה על ידי מכון ויצמן, בדיור המוגן "זהבית" באשקלון קיבלו הערב (שישי) את תוצאות הבדיקות החוזרות שנערכו בבית החולים ברזילי ל-29 קשישים וגילו כי הם לא חלו בקורונה. תוצאה שגויה הייתה גם ב-22 בדיקות לאבחון קורונה שנעשו בחולים מונשמים מהמרכז הסיעודי שיקומי "בית הדר" באשדוד.


התוצאות השגויות במוסד הסיעודי באשדוד גרמו לכך המטופלים אושפזו בבידוד במחלקה יעודית. מקצת הטעויות התגלו בבדיקות חוזרות שנעשו בבית החולים אסותא באשדוד. משרד הבריאות עצר את פעילות המעבדה לזיהוי קורונה במכון ויצמן. ארז שני, סמנכ"ל פיתוח משאבים ובתי גיל הזהב "עמיגור", התייחס לתוצאות הבדיקות: "אנחנו שמחים שהתוצאות שליליות ונמשיך להקפיד על היגיינה, חיטוי ושמירה על הדיירים".

הממונה על המאבק בקורונה בבתי האבות, פרופסור רוני גמזו, שוחח בנושא עם הנהלת המרכז הסיעודי "בית הדר". גורם רפואי בכיר שנחשף לסיפור אומר כי מדובר בשערוריה. "חולים גריאטרים מונשמים טולטלו ממקום קבוע לבית חולים ונחשפו לחיידקים ויתכן שגם לקורונה", אמר הגורם.

מבית החולים אסותא באשדוד נמסר כי ביום רביעי האחרון התאשפזו בבית החולים מספר מטופלים מהמרכז הסיעודי-שיקומי "בית הדר" שנטען כי נמצאו חיוביים לקורונה. "בבדיקה חוזרת שנעשתה הפעם על ידנו, נמצא כי המטופלים אינם חולים בקורונה", נמסר בהודעה. מבית החולים נמסר כי פרטי המקרה הועברו למשרד הבריאות.

קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

במכון ויצמן שבו בוצעו הבדיקות הכוזבות אמרו בתגובה: "מכון ויצמן למדע העמיד לרשות משרד הבריאות מעבדה מתקדמת, שפועלת בפיקוחו ובאחריותו הבלעדית של משרד הבריאות. לפי הנחיות חד משמעיות של משרד הבריאות, בדיקות שתוצאתן גבולית – כפי שהיה במקרים אלה - נקבעות כחיוביות. מכון ויצמן למדע ומשרד הבריאות משתפים פעולה באופן מלא וחיובי, על בסיס הערכה מקצועית הדדית".


משרד הבריאות נמסר בתגובה: "בהמשך למבצע הדיגומים המקיף המתבצע בבתי אבות, התגלו מספר חולים מונשמים מאומתים לקורונה במוסד בית הדר באשדוד. המטופלים המונשמים הועברו לבתי חולים כלליים להמשך טיפול. בדיקות חוזרות שנעשו לאחר הגעתם לבית החולים נמצאו שליליות. הועלה חשד לבעיה באחד משלבי תהליך האבחון במעבדה. הנושא נמצא כעת בתחקיר מעמיק. בדיקות חוזרות של חולים ומטפלים נוספים מהמקום תעשנה ככל שיידרש. החולים המונשמים שהועברו לבתי החולים נמצאים כעת בבידוד, ונבחן המקום המתאים להמשך אשפוזם כך שלא יידבקו במקרה בו חלקם אינם חולים".

מנכ"ל משרד הבריאות: אם נפנה קשישים מבתי אבות בגלל בדיקות שגויות - חייהם יהיו בסכנה

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, התייחס למחדלים בבתי האבות ואמר שכאשר עושים בדיקות לאנשים שאין להם סימפטומים, הרבה פעמים מגלים שהבדיקה לא הייתה מדויקת. "לבדיקות יש מגבלות, יש להן תוצאות חיוביות ושליליות כוזבות", הבהיר המנכ"ל בריאיון לירון דקל בתוכנית "השבוע" בכאן 11.

בר סימן טוב הוסיף כי אם ייבדקו אנשים בבתי אבות וייתגלה שהם חולי קורונה, אך חלקם לא יהיו באמת חולים - הם יועברו לבתי חולים ואז חייהם יהיו בסכנה. "אנחנו עושים אלפי בדיקות בבתי אבות, יותר חשוב מלעשות בדיקות – לייצר כללים ולהקפיד על כללים שמונעים הדבקה", הוסיף בר סימן טוב.

"המצב בבתי אבות הוא אתגר בכל העולם. אנחנו רואים שבכל המדינות המפותחות האתגר הכי גדול הוא באותן מסגרות וכולם מתמודדות עם זה פחות טוב מישראל, אפילו בסדר גודל של פי 8-10 למעלה משיעור התמותה אצלנו. אנחנו מתייחסים למשימה הזו ברצינות רבה. כל אחד מהאנשים האלה הוא עולם ומלואו, אבל זו האוכלוסייה הפגיעה ביותר", אמר.

57 נפטרים מקורונה בבתי האבות והדיון במוגן 

מספר המתים מבתי האבות והדיור המוגן עומד כעת על 57 נפטרים. הלילה נפטרו שלושה דיירי בתי אבות. בת 91, דיירת בית האבות "עמל ברעננה, נפטרה בבית החולים מאיר בכפר סבא. בת 76, דיירת המרכז הגריאטרי נאות התיכון בתל אביב שסבלה ממחלות רקע, נפטרה בבית החולים וולפסון בחולון. בת 96, דיירת בית האבות מעון הורים שומרי החומות בירושלים, נפטרה בבית החולים הלל יפה בחדרה.

מקרה ראשון של חולים במרכז של בריאות הנפש

שני מאושפזים במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע נדבקו בנגיף. במשרד הבריאות סירבו בתחילה לבצע בדיקות במקום. לאחר בקשות חוזרות ונשנות של המרכז, נערכו בדיקות רק בשתי מחלקות, שם נמצאו חולים. שאר המטופלים במחלקות טרם נבדקו.

יו"ר איגוד הפסיכיאטריה צבי פישל לכאן חדשות: "חזרנו והדגשנו את הצורך בבדיקות מחזוריות בכל מרכזי בריאות הנפש ובתי החולים. במציאות שבה אנחנו מקבלים חולים חדשים ללא תנאי וללא הגבלה רגולטורית, זו הייתה פצצת זמן מתקתקת עד שתתפרץ קורונה בביה"ח הפסיכיאטריים". 

השתתפו בהכנת הידיעה: אסף פוזיילוב, איציק זוארץ ונופר משה פרדו