מנהיג חמאס הנייה
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

מנהיג חמאס הנייה: אם המנהיגים בישראל רציניים - נגיע לעסקת חילופי שבויים

הנייה ציין כי מתווכים וגורמים מסוימים פנו אליהם בעניין העסקה כדי לקבל הבהרות על האפיקים שאפשר לפעול בהם בנושא
רועי קייס ואלון אמיצי
17 באפריל 2020
21:55

מנהיג חמאס, איסמאעיל הנייה, אמר הערב לערוץ "אל-ערבי" הפרו קטרי כי "אם יש רצינות אצל המנהיגים הישראלים להגיע לעסקת חילופי שבויים - אז ההחלטה שלנו היא להגיע לעסקה". הנייה ציין כי מתווכים וגורמים מסוימים פנו אליהם בעניין העסקה כדי לקבל הבהרות על האפיקים שאפשר לפעול בהם בנושא.

מנהיג חמאס הוסיף כי ארגון הטרור הציג בפניהם את מה שעשוי להיות "מפתח אמיתי" לסוגיה. הנייה אמר כי לגדודי אל-קסאם יש ארבעה שבויים ובתשובה לשאלת המראיינת אם המשוואה היא 250 אסירים לפחות בתמורה לאותם שבויים אמר שאינו ידבר על מחירים בתקשורת.

הוא ציין כי הם דרשו שחרור של זקנים, חולים, ילדים וגם את אסירי עסקת שליט שנעצרו. הנייה הבהיר כי הם מוכנים ללכת למשא ומתן עקיף עם ישראל כדי להגיע לעסקת חילופי שבויים, באופן שבו הארגון יגבה את "המחירים הנדרשים".

הנייה התייחס גם להתפשטות נגיף קורונה ברצועת עזה ולתיאום בין השלטונות בעזה לישראל. "התיאום אינו ישיר בשום צורה ומתנהל דרך מתווכים כמו מצרים, קטר והאו"ם, שמקבלים דרישות בנושא ומעבירים אותן לישראל", אמר בריאיון.

הוא ציין כי האמצעים בעזה אינם מספיקים כדי לתת מענה לשני מיליון תושבים "בייחוד בצל המשך המצור שמטילה ישראל" ועל כן הוא הבהיר כי חמאס פנה לכמה מדינות וגם לאו"ם כדי שתהיה אספקה של אמצעים נוספים לרצועה. מנהיג חמאס הזהיר כי למרות המספרים הנמוכים של הנדבקים ברצועה, עזה עדיין נמצאת בעין הסערה ועומדת בפני אתגר בנושא הקורונה.