שוק מחנה יהודה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

השרים אישרו: מניין יותר עד 19 מתפללים וקנס יוטל על אי עטיית מסכות

הסתיים הדיון הלילי של הממשלה בהקלות החדשות • הקנס על אי עטיית מסכה בפעם הראשונה – 200 שקלים • אלקין מתח ביקורת: "סבירות גבוהה שמתחילים יציאה מוקדם מדי" • שרים תקפו את פרסום ההנחיות לפני דיון: משרד הבריאות עושה ביזיון מהממשלה
כתבי כאן חדשות
18 באפריל 2020
18:28
עודכן ב 08:09

השלב הראשון של שחרור המשק: אחרי דיון שנמשך לאורך כל הלילה, הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) הקלות חדשות על הציבור עליהן הכריז אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו. שיעור העובדים יעלה ל-30%, חנויות ברחובות הערים ייפתחו – אך לא הקניונים. תפילה בניין תותר בשטח פתוח ועד 19 משתתפים. השר אלקין מתח ביקורת: "סבירות מאוד גדולה בגלל שמתחילים יציאה מוקדמת, נצטרך לחזור אחורה". 


כחלק מהדיון אושרה הצעתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן לפיה, הקנס על אי עטיית מסיכה במרחב הציבורי יעמוד על 200 שקלים בפעם השנייה אחרי אזהרה, ולא 500 שקלים כפי שדרש משרד הבריאות. בפעם השלישית שבה ייתפס אדם ללא מסכה, הוא ייקנס ב-500 שקלים. בנוסף לכך, הקנס למי שיסרב להוראת שוטר לפזר התקהלות ירד מ-5,000 ל-1,000 שקלים.

ענפי המסחר שיחזרו לפעילות, כפוף לאישור הממשלה: רהיטים, כלי בית ומוצרי חשמל, אלקטרוניקה ותקשורת, ציוד תחזוקה לבית, ספרים וספורט, מכבסות ומתפרות. כמו כן, לפי ההצעה תוחזר הפעילות של החינוך המיוחד ותתאפשר הפעלה של משפחתונים – עד שלושה ילדים עם מטפל קבוע.

לפי הנוסח החתום של התקנות, כדי לקבל "תו סגול" שמאפשר להעסיק יותר מ-30% מהעובדים פיזית במקום העבודה ייאסר על מעסיק להכניס למקום העבודה עובד בן 67 ומעלה.

השר ארדן קרא לבטל את הגבלות המרחק ליציאה מהבית, לאחר שדרשו להוסיף אפשרות לצאת לפעילות ספורטיבית ולמניין במרחק של 500 מטר מהבית: ממחר המרחב הציבורי הולך להיראות אחרת. כל הגבלה של מרחק היא לא רלוונטית. זו הגבלה בלתי אכיפה. אתם רואים מצב ששוטרים יעברו מתפלל מתפלל לבדוק מרחקים? כמה אפשר להשניא את המשטרה על הציבור?". 

כמו כן, בהצהרתו של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הומלץ לבני 67 ומעלה לא לשוב לעבודה. אך במסמך שהוגש לאישור השרים נכתב כי מעסיק לא יאפשר לעובד מעל גיל 67 להיכנס למקום העבודה, כחלק מהתנאים לקבל התו הסגול. עוד נקבע בטיוטת התקנות שאם רופא ייקבע שעובד נדבק בנגיף במקום עבודה שפעל במתכונת של יותר מ-30% מקום העבודה ייסגר עד לסיום החקירה האפידמיולוגית. לאחר סיום החקירה יידרש לרדת למתכונת פעילות של 30% אלא אם יעמוד בתנאי התו ובתנאים נוספים שייקבע הרופא המחוזי. 

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הדגיש את החובה של עטיית מסכות במרחב הציבורי ואמר כי אם תחול התפשטות במקומות העבודה – הסגר יתחדש. עוד אמר כי על אף ההקלות על בני ה-67 לא לשוב לעבודה. "כך גם אנשים עם מחלות רקע – לחץ דם, בעיות לב וכו'. אם יתגלה חולה נאלץ לסגור את מקום העבודה".

ביקורת על פרסום ההנחיות: "משרד הבריאות עושה ביזיון מהממשלה"

במהלך ההכרזה אתמול, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שלח הודעה תקיפה לכל שרי הממשלה: "מכבד ומעריך את מנכ"ל משרד הבריאות ואנשי משרד הבריאות, אבל האחריות על התקנת התקנות היא שלנו כממשלה, וגם הצורך לתת תשובות לציבור. לכן, אני סבור שבדיון הערב על התקנות, יש לקיים הצבעות נפרדות על כל סעיף שבו יש מחלוקת".

השר זאב אלקין הצטרף לביקורת, ותקף גם הוא את פרסום ההנחיות על ידי משרד הבריאות לפני הדיון בנושא וכתב בקבוצת הוואטסאפ של הממשלה: "משרד הבריאות עושה ביזיון מהממשלה". 

בעקבות הביקורת נמחקו הצעדים וההנחיות שפורסמו בטלגרם של משרד הבריאות, ונכתב כי "משרד הבריאות מדגיש כי ההנחיות לציבור יפורסמו במלואן בפירוט מלא ,לאחר הדיון בממשלה". כמו כן, זמן קצר קודם לכן שלחו שר החינוך ומנכ"ל משרדו הודעה למערכת החינוך על מתווה החזרה ללימודים בחינוך המיוחד. עשרים דקות לאחר מכן נאלצו להוציא הודעה בזו הלשון: "קבלו ביטול, טרם אושר סופית על ידי ראש הממשלה". 

יועצו של שר הבריאות ליצמן, מוטי בבצ'יק, הסביר את פרסום ההנחיות וכתב לשרים: "מוטי בבצ׳יק יועצו של ליצמן כתב כעת לשרים: "אנו מבקשים להתנצל בפני השרים על הפרסום של ההנחיות טרם אישורן בממשלה. מכיוון שהתקנות לשעת חירום בנוסחו הנוכחי פג ב-06:00 חשבנו שנכון לפרסם לציבור הנחיות כלליות, אך נוסחן הסופי ואישורן תלוי בחברי הממשלה. בשל כך הורדנו את ההנחיות מהאתר ומערוץ הטלגרם של המשרד עד שיהיה נוסח שיאושר על ידי הממשלה". 

בחדשות השבת בכאן 11 דווח הערב כי נתניהו החליט לפתוח את החנויות למסחר – בניגוד לעמדת הצוות שייעץ למטה לביטחון לאומי. השר ארדן, כאמור, מתנגד להצעת נתניהו וטוען כי אם המסחר נפתח – אין טעם להגביל את תנועת האזרחים לחצי קילומטר. נוסף על כך, בסוגיית המסעדות, לפחות בשלב זה, תיאסר האפשרות להציע איסוף עצמי ללקוחות.

היועץ המשפטי לממשלה התבקש לגבש חוות דעת בשאלת הפגיעה בחופש העיסוק, כאשר הממשלה צפויה לשחרר ענפי מסחר ספציפיים ולא לשחרר ענפים אחרים – והחשש הוא שבעלי חנויות יעתרו לבג"ץ.


מסמך פנימי של המשטרה: לא ניתן יהיה לאכוף יציאה מעל 100 מטרים אם תותר פעילות ספורטיבית

מסמך פנימי של המשטרה מזהיר כי לא יהיה ניתן לאכוף את איסור היציאה למעל 100 מטרים ברגע שתתאפשר פעילות ספורטיבית ללא הגבלת מרחק, משום שכל יציאה החוצה יכולה להיות מוגדרת פעילות ספורטיבית, ולכן טוענים במשטרה שהתקנות המסתמנות אינן אכיפות. כמו כן, במסמך ממליץ קצין משטרה שפקחי הרשויות המקומיות יאכפו את התקנות לגבי בתי עסק ולא המשטרה. נוסף על כך, במשטרה עודכנו על כוונה להטיל קנס של 500 שקל על אי לבישת מסכות.

התנאים העיקריים לקבלת תו סגול לעסק או מקום עבודה 

כל עסק יחויב בבדיקת חום בכניסה. מי שיימצא שיש לו חום מעל 38 מעלות לא יורשה להיכנס.

עובדים במשרד לא יוכלו להחליף מקומות עבודה פיזיים, אלא יעבדו במקום קבוע. בחדר בגודל של עד 20 מטרים רבועים יורשו לעבוד שני עובדים, או מספר גדול יותר של עובדים בתנאי שתותקן ביניהם מחיצה. בחדרים גדולים יותר יורשו לעבוד חמישה עובדים, או יותר מזה, עם מחיצות. בפגישות מקצועיות יכללו שמונה אנשים לכל היותר. ככל שאפשר, העובדים יתבקשו לבלות את הפסקת הצהרים שלהם בחדרים או בעמדות ולא לאכול יחד.

המעסיקים יחויבו לנהל מעקב ורישום קפדניים על כל האנשים שנוכחים במקום העבודה. אם במקום עבודה קיים מערך הסעות, העובדים יתבקשו לנסוע בקבוצות קבועות.

לדברי שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, "העסקים יצטרכו לקיים את התקנות ברגולציה עצמית, כלומר לא יצטרכו לקבל אישור משום גורם". עוד הוסיף כי עדיין מומלץ לעבוד מהבית ככל האפשר.


לקראת הקלות בהסגר - משדר מיוחד בכאן 11

כבר כעת ניכרת התרופפות בסגר - ככל שעוברים הימים הסגר הולך ומתרופף, הכללים פחות נאכפים והאזרחים יוצאים יותר לפעילות ספורט, מרשים לעצמם להתרחק מהבתים יותר מ-100 מטרים, לא תמיד עם מסכות.

לקראת אישורן של ההקלות שבדרך נשמעת ביקורת על כך שההחלטות נלקחות ברגע האחרון ומועברות לציבור מהרגע להרגע. זאת בעוד במדינות שונות באירופה, דוגמת גרמניה, כבר הודיעו על צעדים שצפויים להינקט ביוני, בכפוף למצב בשטח.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, שאול אמסטרדמסקי, שרון עידן, ליאל קייזר ומשה שטיינמץ