נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: לא יוצא נגד החרגת ההפגנות – כי הן בדרך כלל נגדי

בישיבת הממשלה הודיע השר לביטחון הפנים כי הגבלות המרחק לא אכיפות, וטען: "כמה אפשר להשניא את המשטרה על הציבור?" • אלקין מתח ביקורת על ההקלות: "סבירות מאוד גדולה שנצטרך לחזור אחורה" • בתגובה להצעת שרים לדחות את יישום התו הסגול: "הממשלה לא יכולה לחזור בה מהצהרת ראש הממשלה" | הציטוטים מהדיון הלילי
מיכאל שמש
19 באפריל 2020
06:05

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מתח הלילה (ראשון) ביקורת בישיבת הממשלה על הגבלת מרחק השהייה מהבית, כחלק מהדיון בהקלות על הציבור. הוא טען כי יש צורך להגביל את ההפגנות וטען: "מה שקורה שכל אחד יכול לארגן הפגנה ולא צריך אישור מהמשטרה. וההפגנות לא הוגבלו". ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב: "אני לא יוצא נגד ההחרגה של ההפגנות. אני מתנגד לזה אבל לא יוצא נגד זה. אני לא יכול לצאת נגד זה כי בדרך כלל ההפגנות הן נגדי". 

בעקבות הבקשה להתיר פעילות ספורטיבית במרחק 500 מטר ועם זאת להשאיר הגבלות אחרות במרחק של 100 מטר, אמר ארדן: "ממחר המרחב הציבורי הולך להיראות אחרת. כל הגבלה של מרחק היא לא רלוונטית. למשטרה אין יכולת לאכוף את זה". 

"חשבתי גם בעבר, נושא ההפגנות בזמן קורונה צריך להגביל את גודל ההפגנה. מה שקורה שכל אחד יכול לארגן הפגנה ולא צריך אישור מהמשטרה. וההפגנות לא הוגבלו", הוסיף, ארדן. "בנוגע לתפילות, הכניסו פה מגבלות לא הגיונית - אין שום טעם להגביל שהתפילה תהיה 500 מטר מהבית. אתם רואים מצב ששוטרים יעברו מתפלל מתפלל לבדוק מרחקים? כמה אפשר להשניא את המשטרה על הציבור?". 

גם השר זאב אלקין הביע הסתייגות מהמהלך. אלקין אמר בדיון כי "אנו מאשרים תהליך שחרור במצב שבו יש הרבה סיבות כרגע לחשוש מיציאה, שזה יחזור שוב. מציאות של יציאה מוקדמת יכולה לפגוע הרבה יותר. סבירות מאוד גדולה בגלל שמתחילים יציאה מוקדמת, שנצטרך לעשות סיבוב אחורה". 

השר להגנת הסביבה פירט בדבריו: "צריך לקחת בחשבון שאין לנו היום מנגנון לבדוק אנשים שצריכים בידוד כתוצאה ממגע עם חולה מאומת, זה לא קיים. יש פה חור מלא באכיפה. אני חושב שכל המדינה תעבוד ב100%, זו אשלייה שרק 30% יעבדו. לפי התחזית הפסימית שלי, אנחנו נצטרך להדק את החגורה. ברגע שאנחנו משחררים את המשק ולא משחררים את מערכת החינוך – צריך לתת הגנה לעובדים". 

בפתח הדיון הגיב לנתניהו לתסיסה בקרב השרים בעקבות פרסומן של ההנחיות על ידי משרד הבריאות בטרם התכנסה הממשלה לדון בהן: "ברור לי שהמסלול המוצע מעורר רצון של שרים ושרות להציג שינויים. אני מבקש להגיש את התוכניות בכתב". נתניהו הוסיף בדיון: "אני מדבר עם מומחים ויש שתי גישות. גישה אחת מתייחסת לקורונה כמו מדורה גדולה שתעלה ובסוף תרד. גישה שנייה אומרת שזה ילך ויכה שוב לא ייעלם". 

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל מתחה ביקורת על הסעיף שמגביל את העובדים בני 67 ומעלה מלהגיע לעבודה. גמליאל ביקשה לשנות את הסעיף ולאפשר למבוגרים לעבוד במגבלות שונות. ‏שטייניץ לעומתה תומך בהגבלות על בני ה-60 ומעלה כמו במדינות שונות אירופה. נתניהו ביקש מראש המטה לביטחון לאומי לבדוק זאת. 

‏השר יובל שטייניץ ושרים נוספים הציעו לחייב עובדים שרוצים לעבוד להתקין את אפליקציית המגן של משרד הבריאות, כדי לקבל את התו הסגול שיאפשר את פעילות מקום העבודה. היועץ המשפטי לממשלה התנגד לכך ואמר שמדובר בכפייה. אלקין הגיב: "גם לשים מסיכה ולמדוד חום זו כפייה". לאחר מכן, הציעו כמה שרים להמתין יום-יומיים עם התו הסגול, בתגובה אמר השר אופיר אקוניס: הממשלה לא יכולה לחזור בה מהצהרת ראש הממשלה. 

כמו כן, השרים סמוטריץ' וחוטובלי הציעו למנוע אפשרות לפטר הורים לילדים קטנים. השר אוחנה התנגד לכך ואמר כי המעסיקים העצמאיים, שאומרים במידה רבה של צדק, 'אני מעסיק 20 עובדים, כל אחד מהם זכאי לפיצויי פיטורים, ולכל ההגנות הסוציאליות - אני לא'. אז עכשיו להוסיף עוד מטלות על המעסיק, ולקבוע שהוא לא יכול לפטר?".