בית ספר
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

רה"מ: נושא החינוך לא פשוט - תתקיים ישיבה נפרדת

שר החינוך רפי פרץ, על החזרת הלמידה מרחוק: "מדובר בהמלצות בלבד, כל מנהל יבחר איך ללמד בהתאם לאופי הכיתה ובית הספר" • מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב: "אין ספק - החופש הגדול יקוצר" • הסתדרות המורים על הדרישה לקיים לימודים בחופש הגדול: לא ניתן מעבר לתשעה ימים בחופשת הקיץ
גילי כהן
19 באפריל 2020
08:39
עודכן ב 12:15

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הלילה (ראשון) בדיון בממשלה על פתיחת מערכת החינוך כי מדובר בנושא לא פשוט, והודיע כי תתקיים ישיבה נפרדת בעניין. שר החינוך רפי פרץ הציע לאפשר פתיחה של גני ילדים עם עד שבעה ילדים, כל עוד יש לגן תו תקן בפיקוח משרד הבריאות. השר יובל שטייניץ הוסיף כי פתיחת מערכת החינוך תגרום לגידול משמעותי בקצב ההדבקה.

לאחר ביקורת הורים על הנחיות משרד החינוך, שכוללות מערכת שעות לכל שכבת גיל, השר פרץ הודיע: "מדובר בהמלצות בלבד, כל מנהל יבחר איך ללמד בהתאם לאופי הכיתה ובית הספר". הוא הוסיף כי מסמך הלמידה מרחוק מהווה סטנדרטיזציה, "אין כאן דבר שהוא חובה, כל מנהל ומורה יחליטו באיזה אופן הם נעזרים בכלים האלו".

מנכ"ל משרד החינוך: אין ספק - החופש הגדול יקוצר 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, אמר הבוקר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "החופש הגדול יקוצר ללא ספק. אי אפשר יהיה לייצר לילדים סדר יום רק של לימודים". אבואב התייחס גם כן לטענות ההורים על אופן הלימוד המקוון בימי משבר הקורונה: "איש לא קבע שמחר מפעילים את חוק חינוך חובה. לילד יש אפשרות להימצא מהבוקר עד הצוהריים בסדר יום חינוכי. זו הצעה לסדר יום, איך בכל זאת יוצרים שגרה במצב המורכב הזה". 

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד החינוך שמואל באבד

על הוראת משרד החינוך לבדוק נוכחות של התלמידים בלמידה מקוונת, אמר מנכ"ל המשרד כי"נוכחות זה דבר נכון, לנסות לברר למה תלמיד לא הצטרף ומה שלומו, אבל אף אחד לא יפעיל סנקציות על נוכחות. זה לא מצב אידיאלי, זה מצב חירום. האתגר בכל העולם הוא איך מייצרים למידה מרחוק, זה לא קל בנסיבות האלה אבל מנסים לעשות את המרב".

בתגובה לדברים, מהסתדרות המורים נמסר בתגובה כי "הסתדרות המורים הייתה הראשונה להתגייס לסיוע במשבר הנוכחי, נכנסנו מתחת לאלונקה ונתנו תשעה ימים בחופשת הקיץ. לא ניתן לא לאוצר ולא לבעלי אינטרסים לפגוע בלמידה מרחוק כדי לגזול מעובדי ההוראה את החופש שלהם, שמגיע להם על פי חוק. הסתדרות המורים לא תיתן מעבר לתשעה ימים שניתנו".

הבוקר, במסגרת ההקלות שאישרה הממשלה לציבור, תוחזר הפעילות של החינוך המיוחד ותתאפשר הפעלה של משפחתונים – עד שלושה ילדים עם מטפל קבוע. יחד עם ההקלות, משרד החינוך מחדש הבוקר את הלמידה מרחוק, והורים רבים ברחבי הארץ הביעו תסכול על שיטת הלמידה המקוונת. יפעת פאר, אימא לילד עם אוטיזם, סיפרה: "כשנתנו לנו את כל הלימודים המקוונים הבנתי שזה לא בשבילנו. יש לנו ילד עם אוטיזם ושלושה עם הפרעת קשב. היה לי מאוד קשה לנהל סדר יום רגיל". 

יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אייל בן יהודה באום, אמר ביום שישי לכאן חדשות ב"השבוע": "המערכת הקיימת אינה ישימה לגני הילדים ולתלמידים בכיתות הנמוכות. אי אפשר להפיל את כל האחריות על ההורים. יש הרבה מאוד משפחות שאין להם מספיק מחשבים".