בדיקת קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

משרד הבריאות: 19 בדיקות של חולים שנבדקו במכון ויצמן נמצאו שגויות

במשרד הבריאות מאשרים כי נפלה טעות בבדיקותיהם של 19 קשישים מאשקלון שנמצאו חולים בקורונה. במשרד דחו את טענת מכון ויצמן כי ניתנה הנחיה לפרש תוצאה גבולית כנשאות חיובית
ורד פלמן
19 באפריל 2020
19:27

הבדיקות הכוזבות במכון ויצמן: משרד הבריאות הודיע הערב (ראשון) על סיום בדיקת התקלה במעבדה במכון ויצמן ומעדכן כי במכון נמצאו 19 בדיקות של אנשים שנמצאו כחולים על אף שלא חלו. במשרד דחו את הטענה של מכון ויצמן לכך שניתנה הנחיה לפרש תוצאה גבולית כנשאות חיובית, אך התירו למכון להמשיך ולקבל בדיקות קורונה. "המעבדה במכון ויצמן תחזור לעבוד לאחר סיום עבודת התיקונים לפי דרישות משרד הבריאות", נכתב בהודעת משרד הבריאות.

בסוף השבוע פורסם בכאן חדשות כי בדיקות חוזרות שנערכו ל-29 קשישים בדיור המוגן "זהבית" באשקלון גילו כי בניגוד לממצאי מכון ויצמן, הם אינם חולים בקורונה. תוצאה שגויה הייתה גם ב-22 בדיקות לאבחון קורונה שנעשו בחולים מונשמים מהמרכז הסיעודי שיקומי "בית הדר" באשדוד. התוצאות השגויות במוסד הסיעודי באשדוד גרמו לכך שהמטופלים אושפזו בבידוד במחלקה יעודית. מקצת הטעויות התגלו בבדיקות חוזרות שנעשו בבית החולים אסותא באשדוד. בעקבות זאת עצר משרד הבריאות את פעילות המעבדה לזיהוי קורונה במכון ויצמן. 

במכון ויצמן אמרו אתמול בתגובה כי לא הם היו אלה שקיימו את הבדיקות השגויות בדיור המוגן "זהבית" באשקלון. "המידע על 29 בדיקות מבית האבות "זהבית" שנטען כי נבדקו במעבדה זו – שגוי. הבדיקות האלה לא נערכו במכון ויצמן למדע". עוד אמרו במכון ויצמן כי המעבדה במכון פועלת תחת ניהול משרד הבריאות וכי גם חמש הבדיקות מבית האבות "בית הדר" שנמצאו חיוביות – עמדו בקריטריונים של משרד הבריאות: "חמש בדיקות, ולא 11 כפי שדווח בטעות, מבית האבות 'בית הדר' שנמצאו במעבדה זו חיוביות, ובבדיקה נוספת נמצאו שליליות, נבחנו ופורשו כחיוביות על ידי משרד הבריאות, לפי הקריטריון שמגדיר מקרים גבוליים כחיוביים".