סדרה סעודית העוסקת בחיי היהודים במפרץ
צילום מסך

למרות מגפת קורונה: בעולם הערבי מסרבים לוותר על "סדרות הרמדאן" המסורתיות

במצרים מובילות שתי סדרות: עתידנית-בדיונית וקומית • בסעודיה סדרה שעוסקת בחיי היהודים במדינות המפרץ הפכה לשיחת היום ברשתות החברתיות וגררה ביקורות לצד קריאות תמיכה
רועי קייס
20 באפריל 2020
03:06
עודכן ב 13:01

השבוע יתחיל חודש הרמדאן הקדוש למוסלמים. להתפשטות נגיף קורונה ולצעדים שנקטו השלטונות במדינות ערב יש השלכות דרמטיות על איך שהוא ייראה בעיקר מבחינת ההתקהלויות – ארוחות שבירת הצום והתפילות במסגדים שנסגרו. יחד עם זאת, בעולם הערבי לא מוכנים לוותר על הסדרות המסורתיות שמופקות במיוחד לחודש זה.

מדובר על הפקות שנעשות במיוחד לחודש זה שבו המשפחה מתכנסת מול המסך הקטן וצופה בשלל הז'אנרים – טלנובלות, סדרות אקשן, קומדיות, מדע בדיוני וגם סדרות על החיים שלהם מבלי לבקר יותר מדי את השלטון.

במצרים ישנן שתי סדרות מובילות. האחת סדרה עתידנית ובדיונית עם השם המתאים לרוח התקופה "הסוף", והסדרה השנייה קומדיה בכיכובו של עאדל אימאם.

בקהיר, שמובילה תמיד בכמות הסדרות, הוטל עוצר חלקי משעות הערב עד שעות הבוקר תוך קריאה לאנשים שלא להתקהל וללבוש מסכות. מספר התושבים במצרים נאמד ב-100 מיליון בני אדם ומדווח בה לפי שעה על 224 מקרי תמותה מקורונה ועל 3,000 נדבקים. כלי תקשורת מערביים שטענו שהמספרים גבוהים בהרבה כבר זכו לביקור מהשלטונות שם.

בהקשר של סדרות הרמדאן היוצרים והשלטונות ניצבו בפני דילמה לא פשוטה. מצד אחד, המשך הצילומים משמעותו הפרה של הריחוק החברתי ומשיכה של הציבור ללוקיישנים. מצד שני, דווקא בתקופה כזו אנשים זקוקים לסדרות האלה יותר מכל כדי להעביר את הזמן בבית. ומצד שלישי יש פה הפסד של המון כסף אם הסדרות לא משודרת.

אשרף זכי, יו"ר אגודת השחקנים אמר בהתייחס לנושא: "אין הגיוני שיהיה רמדאן בלי סדרות כשהאנשים בבית. אני מודה לעמיתים שלי, החיילים הלוחמים שיוצאים מבתיהם ומסכנים את כל מה שיש להם כדי לשמח אנשים".

הצילומים של הסדרות נמשכים תחת מגבלות של לבישת מסכות, כפפות ושמירה על ריחוק חברתי, אך מסתבר שגם בקאסטים בדומה למקומות אחרים במצרים יש מי לא שומר על ההנחיות ואפילו רץ לספר לחבר'ה באינסטגרם. אחד מהם הוא השחקן המצרי מוחמד רמדאן, שמככב בסדרה אל-ברנס, סדרה על אדם שצריך לדאוג למשפחתו אחרי שאבי המשפחה מת. רמדאן העלה סרטון שלו ושל צוות הסדרה אחרי שסיימו לצלם את הסצנה האחרונה. הסרטון הזה הרגיז הרבה מאוד מצרים והנה כמה מהתגובות באולפנים.

בסעודיה, סדרה אחת הפכה לשיחת היום ברשתות החברתיות שכן היא עוסקת בסוגיה רגישה במיוחד – חיי היהודים במדינות המפרץ. הסדרה אמורה להיות משודרת בערוץ MBC - תאגיד השידור הסעודי הענק. במרכז הסדרה אישה שאותה מגלמת השחקנית הכוויתית חיאת אל-פהד, יהודייה בשנות ה-40 של המאה הקודמת שסובלת מסוג של התנכלות בגלל דתה.

לצד ביקורות חיוביות, יש מי שמתנגדים לסדרה בטענה שהיא מייצגת את מה שאנחנו רואים במדינות המפרץ בשנים האחרונות - ניסיון להכשיר את הקרקע לנרמול מלא של היחסים עם ישראל. ארגון חמאס העזתי נדרש גם הוא לסוגיה, בכיר הארגון רא'פת מורה מתח עליה ביקורת בטוויטר שלו: "הסדרה אום הארון היא ייצוא של המטרות הפוליטית של הכיבוש לעומק החברה במפרץ. סופה של כל נורמליזציה עם ישראל הוא הרס וחורבן".