אדלשטיין והנשיאה חיות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר שדלף פיילוט השידורים: בג"ץ התיר לפרסם את הדיון על אדלשטיין

הדיון התקיים בחודש שעבר ושודר במעגל סגור כחלק מפיילוט השידורים מבית המשפט העליון • הדיון עסק בסירובו של אדלשטיין לכנס את מליאת הכנסת לבחירת יו"ר חדש
תמר אלמוג
20 באפריל 2020
07:31

בג"ץ התיר אתמול (ראשון) לפרסם את סרטון הדיון שהתקיים ב-25 במארס בעתירה נגד יולי (יואל) אדלשטיין, בנוגע לכהונתו כיושב ראש הכנסת, וסירובו לכנס את מליאת הכנסת לצורך בחירת יושב ראש חדש. הדיון ששודר במעגל סגור כחלק מפיילוט של שידורים מצולמים מדיונים בבית המשפט העליון, דלף לרשת ולא היה אמור להיות מפורסם לעיני הציבור הרחב. לאחר הדליפה, בג"ץ שקל להתיר את פרסום הווידיאו, וכעת התיר זאת

העימות בין בג"ץ לאדלשטיין החל בחודש שעבר לאחר שחמישה שופטי בג"ץ, בראשות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, הורו פה אחד לאדלשטיין לכנס את מליאת הכנסת בהקדם האפשרי לצורך בחירת יו"ר קבוע לכנסת ה-23.

הנשיאה אסתר חיות תקפה בהחלטתה את אדלשטיין וכתבה: "הסירוב הנמשך לאפשר הצבעה במליאת הכנסת על בחירתו של יו"ר קבוע לכנסת, חותר תחת יסודות התהליך הדמוקרטי. הוא פוגע במובהק במעמדה של הכנסת כרשות עצמאית וכן בתהליך המעבר השלטוני וככל שנוקפים הימים מאז השבעת הכנסת ה-23, מקבלים הדברים משנה תוקף".

יום לאחר מכן אדלשטיין הודיע על התפטרותו בפתח ישיבת המליאה בטענה שהחלטת בג"ץ שגויה וחמורה שאינה מבוססת על לשון החוק, אלא על פרשנות חד-צדדית וקיצונית. "היא סותרת את תקנון הכנסת, מחריבה את עבודתה, ומהווה התערבות גסה ויהירה של הרשות השופטת בענייניה של הרשות המחוקקת", אמר.