השופטת לארי בבלי וברלנד
צילומים: הרשות השופטת; יונתן זינדל, פלאש 90

המלצה לנזיפה בשופטת שאמרה לברלנד: "שייקח מנטוס"

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אורי שוהם המליץ לנשיאת העליון לנזוף בשופטת שרון לארי-בבלי: התבטאויותיה פגעו לא רק בדימויה של השופטת כגורם אוביקטיבי וחסר פניות אלא במערכת המשפטית כולה ואין לעבור על כך לסדר היום
אמוץ שפירא
20 באפריל 2020
10:33

נציב תלונות הציבור על שופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס אורי שוהם, ממליץ לנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, לזמן אליה את השופטת שרון לארי-בבלי ולנזוף בה נזיפה חמורה שתרשם בתיקה באישי. הנציב קיבל את התלונה שהגיש בא כוחו של הרב אליעזר ברלנד נגד שופטת בית משפט השלום שאמרה בעת דיון בהארכת מעצרו של ברלנד: "הבנתי שהוא לא פרגית בת 17" ו"שייקח מנטוס".

בעת הבירור שקיים עימה הנציב אמרה השופטת לארי-בבלי כי האמירה בעניין ה"מנטוס" לא היתה צריכה להאמר והיא הביע צער עליה. על האמירה בעניין ה"פרגית" אמרה השופטת בבירור כי מובר בניסוח רע והיא מתנצלת גם עליה. הנציב בדק עם השופטת גם טענה ולפיה היא צילמה בטלפון הנייד שלה את כניסתו את ברלנד לאולמה. לדברי השופטת, היא לא צילמה את החשוד אלא צילמה מפתח לשכתה את הערכות כלי התקשורת כאשר הצלמים עם הגב אליה וכאשר לא היו בעלי דין באולם. הנציב שוהם העיר בהחלטתו כי עצם הצילום תמוה בפני עצמו.

הנציב שוהם אומר כי התבטאויותיה של השופטת פגעו לא רק בדימויה של השופטת כגורם אוביקטיבי וחסר פניות אלא במערכת המשפטית כולה ואין לעבור על כך לסדר היום. "על שופט להדר לא רק בכבודם של בעלי הדין המתדיינים בפניו אלא בכבודו של כל אדם, ומצופה היה מבית המשפט כי יברור את מילותיו ושלא ישתמש בביטויים בלתי ראויים, דבר שלא נעשה למרבה הצער על ידי השופטת".