בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצעות "חוקי נתניהו" הונחו על שולחן הכנסת

אחרי שפגישתו עם נתניהו הסתיימה ללא תוצאות, נשיאות הכנסת אישרה את בקשת היו"ר גנץ להפוך גם את ימי ראשון וחמישי לימים שבהם תכונס המליאה
זאב קם ויואב קרקובסקי
20 באפריל 2020
11:35

יושב ראש כחול לבן והכנסת, בני גנץ, איפשר היום (שני) בישיבתה של נשיאות הכנסת להניח את הצעות החוק נגד נתניהו. זאת אחרי שפגישתו עם ראש הממשלה נתניהו בנימין הסתיימה ללא תוצאות. כדי לאפשר ימים נוספים לקידום חקיקה זו, נשיאות הכנסת אישרה את בקשת גנץ להפוך גם את ימי ראשון וחמישי לימים שבהם תכונס המליאה, ולא רק ימים שני, שלישי ורביעי. זאת, משום שבימים שלישי ורביעי בשבוע הבא יצויינו יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות ולא המליאה לא תכונס.

קודם לכן אמרו גורמים בכירים בכנסת כי נבחנת האפשרות לחקיקה רחבה יותר מזו שדובר עליה עד כה בהקשר לנתניהו, בדמות תיקון לחוק יסוד-הכנסת שיקבע כי מי שתלויים נגדו כתבי אישום לא יוכל להתמודד בבחירות לכנסת. לדברי הגורמים, מדובר בהצעת חוק שאינה אישית, ולכן אין חשש שבג"ץ יפסול אותה.

על אף שהצעות החוק נגד נתניהו הונחו על שולחן הכנסת, בליכוד הודיעו שהמאמצים לאחדות עדיין נמשכים בכוונה להקים בהקדם ממשלת חירום לאומית. בתום הפגישה הבוקר בין נתניהו לגנץ, הסביר גורם בליכוד כי המחלוקת מתמקדת בוועדה לבחירת שופטים. הליכוד דורש לבחור את נציגי הוועדה בטרם תושבע ממשלה. מנגד, כחול לבן דרשה שלאופוזיציה יהיה ייצוג בוועדה. כמו כן, גורמים במפלגה אמרו כי יש רעשי משנה בעניין ההסכם הקואליציוני שהם מתקשים לקבלם.