הנהר הסודי

הנהר הסודי: הוועדה לתשתיות לאומיות תשקול להנגיש אזורים נבחרים בתוך השטח

חברת "גיאופרוספקט" תערוך בשטח סקר גיאולוגי-גיאומורפולוגי כדי לקבל החלטות באשר לקציר המלח ולמיתון ההתחתרות בנחל ערבה
אורן אהרוני
20 באפריל 2020
12:57

הנהר הסודי בים המלח: בדיון שקיימה היום (שני) הוועדה לתשתיות לאומיות, לבקשת החברה להגנת הטבע, הוחלט כי חברת "גיאופרוספקט", במימון מפעלי ים המלח ובליווי המכון הגיאולוגי, תערוך בשטח סקר גיאולוגי-גיאומורפולוגי במטרה להגדיר את הערכים הראויים לשימור. על בסיס הסקר יתקבלו החלטות הנוגעות לקציר המלח ולמיתון ההתחתרות בנחל ערבה.

על בסיס סקר זה וסקרים נוספים ועצמאיים שיבצע המכון הגיאולוגי, ייבחנו האפשרויות להנגיש אזורים נבחרים בתוך השטח. החברה להגנת הטבע בירכה על המהלך ומסרה כי תמשיך לפעול עם הגורמים השונים "כדי לשמור ולהגן על התופעות הייחודיות ברמה העולמית, הנחשפות כל העת, במרחב ים המלח".

כפי שנחשף בכאן חדשות, הנהר הסודי נמצא בים המלח, או ליתר דיוק במקום בו היה ים המלח עד לפני כ-40 שנה. הוא שוכן מדרום לאגן הצפוני של הים, באזור מצר לינץ'. "כולם חושבים שזה אזור של בוץ, ושאין בו שום דבר. יש תופעות טבע לא ייאמנו", מספר ליאור אנמר, גיאולוג ומדריך טיולים שחשף בפני כאן חדשות את קיומו של הנהר. "כל צעד שם זה פשוט תמונה".

במשרד להגנת הסביבה אישרו שלא ידעו על קיומו של הנהר ואמרו שיש לבחון מחדש את העבודות המבוצעות בשטחו. חוסר ההיכרות עם התופעות הגיאולוגיות במקום הביא לכך שמפעלי ים המלח ביצעו עבודות הרסניות בתחומי הנהר, בלי שידעו מה קורה בשטח.

חשוב לציין שהאזור כולו מסוכן מאוד לביקור, בעיקר בגלל הימצאות בולענים ומוקשים ישנים שנסחפו לשם מנחל הערבה. לכן, ההגעה אליו מסוכנת מאוד ואסורה בתכלית האיסור.