ח"כ מנסור עבאס
צילום מסך

הצדעה לשורדים, הנאום יוצא הדופן של ח"כ עבאס: יום הזיכרון לשואה ולגבורה תש"ף

בצל מגבלות קורונה, שוטרים ואזרחים נעמדו מחוץ לבתיהם של ניצולי שואה ברחבי הארץ והצדיעו להם בזמן הצפירה • גנץ במליאה: "מדינת ישראל נושאת בדי-אן-אי שלה את לקחי השואה ואת המחויבות לשורדים". ח"כ עבאס איש התנועה האיסלאמית בנאום מרגש בכנסת: "מביע סולידריות עם העם היהודי"
מערכת כאן חדשות
21 באפריל 2020
08:02
עודכן ב 13:48

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה מתקיימים היום (שלישי) תחת הגבלות התנועה של נגיף קורונה. אחד הנאומים הבולטים מהיום היה זה של ח"כ מנסור עבאס מהרשימה המשותפת בישיבת הזיכרון בכנסת. עבאס הפך בכך לח"כ הראשון מטעם התנועה האסלאמית שנשא דברים ביום השואה במשכן. 

חבר הכנסת עבאס אמר בנאומו בין השאר: "אני עומד כאן ומביע סולידריות עם העם היהודי, כאן ובעולם. העם שנבחר ע״י הנאצים כמטרה להשמדה המונית ורצח עם. ואומר כאן לעולם לא. אני מרכין ראש בפני גבורתם של נשים וגברים שיצאו במרד גטו ורשה, נגד גזירת המוות ותחושת היאוש כדי לשמור על צלם אנוש".

ח"כ עבאס סיכם: "כמוסלמי מאמין וכבן לעם הפלסטיני שסבל וממשיך לסבול, כאב וממשיך לכאוב במשך עשרות שנים, אני מתפלל שכל יושבי הארץ הארץ, יהודים וערבים ידעו ויפנימו את הלקח ההומני האנושי, להכיר בסבלו של העם האחר, ובזכיותיו לחירות ולחיות בכבוד, ונזכה להגשים את חזון השלום הביטחון השותפות והסובלנות בין שני העמים ושתי המדינות".

ברחבי הארץ נעמדו שוטרים ואזרחים מחוץ לבתיהם של ניצולי שואה, בתי אבות ובתי דיור מוגן, נשאו שלטים והצדיעו להם בזמן הצפירה. ליד מרפסת ביתו בירושלים של יוסף קליינמן, ניצול שואה בן 91, נעמדו שכנים ועובדי עמותת "עמך" כשהם נושאים שלטים "זוכרים מקרוב ומחבקים מרחוק". קליינמן, שהיה מהעדים במשפט אייכמן, יצא יחד עם רעייתו למרפסת, כשהם אוחזים בשלט "תודה מהניצולים". אחר כך הוא ביקש להעביר את המסר: "עם ישראל חי". 

אחרי הצפירה בת שתי הדקות, נערך ביד ושם טקס הנחת זרים לרגלי האנדרטה לזכר מרד גטו ורשה, והועבר בזום. במקביל, מליאת הכנסת התכנסה לדיון מיוחד לציון יום הזיכרון. "מדינת ישראל לא קמה בגלל השואה אבל נושאת בדי-אן-אי שלה את לקחי השואה ואת המחויבות לשורדים", פתח היו"ר בני גנץ את ישיבת המליאה המיוחדת. "עלינו לשמור על המדינה הזו ועל שתי העוצמות שלה - עוצמה ביטחונית כלפי חוץ שתבטיח את כוחה מול אויבי ישראל ועוצמה מוסרית שתהיה אור לגויים", הוא הוסיף.


לדברי גנץ, "בימים שבהם מגפה מסוכנת משתוללת, המחויבות לשמור על המדינה ועל הדור ההוא אפילו גדולה יותר. חשוב שניצולי השואה ואזרחי ישראל המבוגרים יידעו שהם לא לבדם. אנחנו מחויבים לדאוג להם וזה קודם לכל שיקול כלכלי ועסקי".


טקס "לכל איש יש שם" המסורתי בכנסת התקיים השנה במתכונת שונה בשל הקורונה והוא הוקלט מראש. גם טקס נעילת יום הזיכרון בקיבוץ לוחמי הגטאות יתקיים בלי קהל.

לראשונה זה 32 שנים לא יצעד השנה מצעד החיים בפולין. יו"ר מצעד החיים, שמואל רוזנמן אמר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי במקום המצעד מתקיימת פעילות וירטואלית ברחבי העולם ובמסגרתה מניחים אנשים אנדרטאות עץ וירטואליות על פסי הרכבת של אושוויץ בירקנאו. הוא סיפר כי אנשים מ-60 מדינות העלו שלטים כאלה ובהם גם אנשים מעיראק וערב הסעודית. "המסורת שלנו תימשך גם השנה ולא ננטוש את מסורת הזיכרון. זר הזיכרון יעבור גם השנה וגם בשנה הבאה מניצולי השואה לדורות הצעירים" 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

בטקס אמש ביד ושם אמר הנשיא ראובן ריבלין כי "המלחמה בנגיף קורונה, אויב בלתי-נראה שאינו מבחין בין אדם לאדם, רק מדגישה את המחוייבות של כולנו לסולידריות אנושית ולמאבק בלתי-מתפשר באנטישמיות ובשנאה, המתפשטות גם הן כמחלה מדבקת".