זירת הירי בפאווי
צילום: אי-פי

החרדה גוברת: 63% מיהודי ארה"ב חשים בטוחים פחות מאשר לפני עשור בגלל אנטישמיות

סקר הליגה נגד השמצה שמפורסם לרגל יום הזיכרון לשואה: יהודים אמריקנים מדווחים על יותר ויותר תקריות אנטישמיות ומשנים שמות משפחה כדי לא להזדהות
עמיחי שטיין
21 באפריל 2020
13:02

כמעט שני שליש מיהודי ארצות הברית (63%) סבורים שקהילתם בטוחה כיום פחות משהייתה לפני עשור בגלל אנטישמיות. כך עולה מסקר חדש של הליגה נגד השמצה (ADL) שמפורסם היום (שלישי) לרגל יום השואה התש"ף. עם עלייה דרמטית במספר התקריות האנטישמיות בארה"ב מזה כשלוש שנים, תחושת האיום בקרב היהודים בה מוגדרת כמשמעותית ביותר בעשור האחרון.

עוד העלה הסקר כי כמחצית מהמשתתפים (49%) חוו תקרית אנטישמית בעצמם, או היו עדים לתקרית שאירעה לפי הערכתם על בסיס אנטישמי. אחד מכל חמישה (22%) ציין כי יש לו קשר עם מוסד קהילתי יהודי שניזוק, הושחת או סבל מוונדליזם על רקע אנטישמי. אחד מכל שבעה (14%) מכיר אדם שהותקף פיזית על רקע היותו יהודי. אחוז זהה מהיהודים חוו הטרדה ברשת על רקע אנטישמי. 

כזכור, לפני שנה ביצע תומך בעליונות לבנה פיגוע ירי קטלני בבית חב"ד בפאווי שבקליפורניה. ב-10 בדצמבר ספגה הקהילה היהודית אירוע ירי קטלני נוסף בסופרמרקט הכשר בניו ג'רזי, ובסוף אותו חודש גם אירוע דקירה קטלני במסיבת חנוכה במונסי שבניו יורק. בדוח האנטישמיות השנתי של הליגה נגד השמצה לשנת 2018 דווחו למעלה מ-1,800 תקריות, שהן במקום השלישי הגבוה ביותר ב-40 השנים האחרונות. כל זאת, שנה בלבד לאחר הדוח של 2017, שבו דווחה נסיקה של 57% בכמות המקרים.

החרדה גוברת, יהודים נמענים מהצגת זהותם

כמחצית מהנשאלים הביעו את חששם שאדם החובש כיפה או כיסוי ראש דתי, או מפגין את יהדותו בדרך אחרת, יותקף פיזית או מילולית ברחוב או במקום ציבורי אחר. 27% מהיהודים נקטו אסטרטגיית הימנעות אחת לפחות כדי שלא להפוך יעד למתקפה. האסטרטגיה הנפוצה ביותר היא הימנעות מסממנים יהודיים אופייניים כמו שימוש בשם משפחה, ענידת מגן דוד או הזדהות כיהודי ברשת. אחד מכל עשרה נשאלים (11%) דיווח על קושי לישון או להתרכז או על תחושת חרדה אחרי אירוע של הטרדה או הפגנת שנאה ברשת.

הסקר נערך על ידי חברת YouGov בקרב 538 משיבים בחודש ינואר האחרון, לפני התפרצות מגפת הקורונה. התשובות שוקללו כך שישקפו את ההרכב הדמוגרפי של יהודי ארה"ב. "אנו מבצעים כעת הערכה של רמת האנטישמיות במצב הדברים הנוכחי ושל השפעת השינויים על הקהילה היהודית", אמר מנכ"ל הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט. לדבריו, "מצב העניינים הנוכחי, שבו חלק מיהודי ארה"ב משנים את הרגליהם מימים ימימה ונמנעים מהצגת יהדותם בציבור בגלל חרדה גוברת מאנטישמיות – הוא מעציב ביותר".