צילום: David Kashakhi

אירוע חריג בעדות בזום עם ניצול שואה: משתתף הציג תמונות עירום של נשים

המשתתפים בשיחה שנועדה לתלמידי תיכון הגיבו בזעזוע למקרה עיריית רחובות שארגנה את המפגש תגיש תלונה במשטרה • אחת המשתתפות: "הניצול סיפר את הסיפור שלו ובאמצע איזה ילד אחד שינה את השם ועשה שיתוף מסך לתמונות" • העירייה: מצרים את הפגיעה
איתי שיקמן
21 באפריל 2020
16:28

אירוע חריג אירע היום (שלישי) במהלך מפגש עדות באפליקציית "זום" עם ניצול שואה לתלמידי תיכונים ברחובות. אחד המשתתפים, שזהותו לא ידועה כרגע וטרם ברור אם מדובר בתלמיד או גורם חיצוני, שיתף מסך ובו נראו תמונות עירום של נשים. התלמידים והמורים שהיו בשיחה נדהמו והגיבו שמדובר במעשה מזעזע. השיחה הופסקה לכלל המשתתפים וחודשה לאחר זמן קצר, ואז התקרית אירעה פעם נוספת. בעירייה יגישו תלונה במשטרה בעקבות פניית כאן חדשות.

שרגא קלוש, ניצול השואה שהשתתף בשיחה אמר לכאן חדשות: "הייתה פריצה של ילדים מופרעים או אני לא יודע מי זה היה. אני לא מאשים אף אחד. המארגנים מצטערים וכמוני מתביישים שעשו דבר כזה ועוד ביום השואה". 

אחת המשתתפות בשיחה אמרה לכאן חדשות: "הוא סיפר את הסיפור שלו ובאמצע איזה ילד אחד שינה את השם ועשה שיתוף מסך לתמונות של בנות ערומות. הניצול לא אמר כלום והמורות אמרו 'מה זה?', וילדים אחרים אמרו 'וואו גועל נפש'".

העדות בפני התלמידים היא חלק מיוזמה של העירייה לקיום חמישה מפגשים בשידור חי בזום עם ניצולי שואה רחובותיים, בשל המצב. התלמידים בחטיבות ובתיכונים הוזמנו לבחור מפגש ולהצטרף אליו בזום, בעוד לתלמידי הגנים והיסודי הונגשו מפגשים אחרים המותאמים לגילם.

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "העירייה רואה את המקרה בחומרה רבה, ופונה בתלונה למשטרה. עם עליית החומר המדובר, עצרו נציגי העירייה את מפגש הזום. מדובר בפגיעה בפעילות חינוכית וערכית מהמעלה הראשונה ביום כה חשוב. אנו מצרים על הפגיעה בניצול השואה ובתלמידים ובמורים שהשתתפו במפגש". 

אתמול התרחש אירוע דומה בזמן שיחת זום של שגרירות ישראל בגרמניה. השגריר ג'רמי יששכרוף כתב "אתמול בערב קיימנו בשגרירות שיחת זום עם שורד השואה צבי הרצל ובמהלך השיחה אקטיביסטים אנטי ישראלים עלו, הציגו תמונות של היטלר וצעקנו סלוגנים אנטישמיים. לזלזל בזיכרון השואה ובכבוד של השורד זה מעבר למביש. אחרי הפסקה קצרה המשכנו את האירוע בלעדיהם". 

בתחילת החודש השתלטו גורמים על שידור ב"זום" שקיימו הוריו של סגן הדר גולדין מתצפית על עזה, כחלק מהפגנה וירטואלית למען השבתו. בעת שבני משפחת גולדין וכמה מתומכיהם שרו את המנון התקווה ולאה גולדין פנתה לחמאס - הופיעו על המסך צלבי קרס, תמונת היטלר, וכיתוב "זמן לאושוויץ".