נתניהו וגנץ לאחר החתימה על ההסכם 20.4

"מה שאפשר לצמצם - נכון לצמצם": כחול לבן לא תמנה שרים לכל המשרדים שהוקצו לה

נוכח הביקורת הציבורית על גודלה של הממשלה, בכחול לבן צפויים לוותר על כמה מהתיקים שהוקצו להם. למרות הוויתור על תפקידי השר, במפלגה מעוניינים לשמור על הפריטטיות בוועדות השרים - ובוחנים מנגנון שיאפשר זאת. ח"כ טרופר: "זה אפשרי לביצוע, והכנסנו את זה להסכם"
זאב קם
22 באפריל 2020
07:27

נוכח הביקורת על גודלה של ממשלת האחדות: בכחול לבן מתכוונים לוותר על כמה מתפקידי השרים שהוקצו להם הסכם הקואליציוני עם הליכוד, כך פורסם הבוקר (רביעי) בכאן רשת ב. "איפה שאפשר לצמצם - נכון לצמצם", אישר ח"כ חילי טרופר את הפרסום. 

גודלה המסתמן של הממשלה - 32 שרים ו-16 סגני שרים היה מושא לביקורת ציבורית מאז חתימת ההסכם. אחרי שכחול לבן הבהירה שלא תנצל את מכסת סגני השרים שהוקצתה לה, מחמת היעדר כמות מספקת של חברי כנסת, החליטו במפלגה כי יוותרו על מספר תפקידי שר.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

לפי גורמים במפלגה, הפריטטיות של הממשלה הצריכה יצירת תיקים לשרים רק לצורך השוואת מספר התיקים לכל גוש. אולם בכחול לבן מתכננים לקדם מנגנון שיאפשר להם לשמור על כוח שווה לליכוד, בישיבות הממשלה, ועדות השרים ובקבינט, גם מבלי למנות מספר שווה של שרים כמו לגוש הימין. אחת השיטות שנשקלות היא קולות כפולים לכמה משרי כחול לבן. 

"זה אפשרי לביצוע, והכנסנו את זה להסכם", אמר ח"כ טרופר. "לא נוכל לוותר על עיקרון השוויוניות בממשלת אחדות ולכן יכול להיות שהמנגנון שיאפשר את זה הוא הצבעה כפולה או קיזוז בצד השני. זה כבר הפרקטיקה, מה שחשוב הוא ההבנה שבעת הזו מה שאפשר לצמצם - נכון לצמצם". 

טרופר התייחס בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, גם לנושא החלת הריבונות הישראלית על יישובים ביהודה ובשומרון, שעל פי ההסכם עם הליכוד יובא להחלטת הממשלה בחודש ספטמבר: "יש פה ויתור, אבל חשוב להדגיש שנתנ יהו היה יכול להביא את זה לכנסת בכל רגע ונכראה היה לו שם רוב, מה שבני גנץ התעקש, זה שההחלטה תעבור את התהליך השלם בממשלה, בקבינט, בוועדת החוץ והביטחון".

חבר הכנסת רם בן ברק, מיש עתיד, אמר הבוקר על חתימת ההסכם לממשלת אחדות בין גנץ לנתניהו כי "משהו קרה חצי שעה לפני ההצבעה, לא ברור לי מה, וגנץ, אשכנזי וניסנקורן עשו סיבוב פרסה". בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כל 30 חברי הכנסת של כחול לבן לא ידעו שהם הולכים להצטרף לממשלת נתניהו".

על גודלה של הממשלה המוסכמת אמר בן ברק: "למה צריך להגיע ל-36? כי קנו את ההסכמה שלהם בג'ובים. נתניהו שם בוועדה לבחירת שופטים מישהו שחייב לעשות מה שהוא אומר אם לא, למחרת הוא מובטל - זאת מאפיה".