שוטר פלסטיני בחברון, בשבוע שעבר
צילום: ויסאם השלמון, פלאש90

קצינים בצה"ל לבכירים ברשות: לא נאפשר לכם לפעול בכפר עקב, אך בקלנדיה כן

פרסום ראשון: קצינים בכירים דנו עם גורמים ברשות בנושא אכיפת הנחיות הקורונה בשכונות מזרח ירושלים שמעבר לגדר ההפרדה. הצה"ל הבהירו: לא נאפשר לרשות לפעול בשטח המוניציפלי של ירושלים, אך במחנה קלנדיה, שנחשב שטח סי - הרשות תוכלו לאכוף הנחיות קורונה
גל ברגר
22 באפריל 2020
08:38

קצינים בכירים מישראל ומהרשות הפלסטינית דנו אתמול (שלישי) בסוגיות אכיפת מגבלות הקורונה בכפר עקב ובשכונות עוטף ירושלים, כך פורסם הבוקר לראשונה בכאן רשת ב.  בפגישה הובהר לצד הפלסטיני כי ישראל היא שתבצע את האכיפה בכפר עקב, תפקח שהחנויות נפתחות בהתאם לנהלים, שהתושבים מקפידים על הכללים ותסגור חנויות ותחלק דוחות למפרים את החוק במידת הצורך.

כפר עקב נמצא בצד הפלסטיני שמעבר למחסום המפריד בין ירושלים לרמאללה, אך הנו חלק מהשטח המוניציפלי של ירושלים. בימים האחרונים פעלו שם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים והדבר גרר ביקורת בישראל סביב הפגיעה בריבונות ובמשילות של המדינה בשטחיה. 

בפגישה נאמר לקצינים הפלסטינים כי מנגנוני הרשות אינם מורשים עוד לפעול בכפר עקב, לא לסגור שם את החנויות ולא להציב חסימות על הכביש הראשי הסמוך. כוחות לובשי מדים של הרשות הפלסטינית הורשתה לפעול במחנה הפליטים קלנדיה הסמוך בהיותו מחוץ לשטח המוניציפלי של ירושלים. עוד הובהר לפלסטינים כי גם התנזים של הפת"ח אינו מורשה לפעול בכפר עקב. 

גורמי הביטחון הפלסטיניים מסרו אמש כי אינם מבינים את ההיגיון למנוע מהם לפעול בכפר עקב ובקלנדיה שמונים כ-70 אלף איש. "את הפרצה מהצד שלנו סגרנו באמצעות מחסום, אבל זו סכנה גם לכם, הם הרי נכנסים לירושלים", הם טענו. "זו לא העת להיצמד להגדרות כמו שטחי איי, בי וסי, או 'השטח המוניציפלי של ירושלים', מאחר שמדובר במלחמה עולמית בנגיף וזוהי מלחמה אחת".

עוד הם טענו כי בהיעדר נוכחות של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בשכונות אלה, ולאור העובדה שישראל לא אוכפת שם, אין מי שיבטיח שעשרות אלפי התושבים המתגוררים שם יקפידו על הכללים ויסגרו את החנויות כנדרש בשאר הערים והכפרים הפלסטיניים.