בנימין נתניהו ומשה כחלון
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

כרוניקה של תגובה מאוחרת: זה הזמן של הממשלה להעביר הילוך בטיפול במשבר הכלכלי

במבט לאחור אפשר למצוא המון בעיות בטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי, אבל הבעיה המרכזית או הסיבה המדויקת אינן משנות. מה שמשנה היא התוצאה - הכול זז כל כך לאט. העצמאים, השכירים, המפוטרים והמובטלים זקוקים לוודאות ולאופק. הם זקוקים לכך עכשיו, ולא בעוד שבועיים | פרשנות
שאול אמסטרדמסקי, פרשנות
22 באפריל 2020
15:52

לפעמים, צריך לקחת רגע צעד אחורה ולהסתכל על כל מה שעברנו. לסדר הכול על טיימליין אחד ולראות שנייה את התמונה הרחבה יותר. תראו איך נראית ההתמודדות עם המשבר הכלכלי. בהתחלה אף אחד לא האמין שזה יגיע לממדים שזה הגיע. באמצע מארס האסימון נפל. אבל גם אז, על אף שהפקידים במשרד האוצר וביתר משרדי הממשלה עובדים לילות כימים, התגובה הכלכלית הייתה איטית יחסית.  

זמן התגובה נחלק לכמה חלקים: קודם כל הפקידים תכננו תוכניות. זה לקח זמן. אחר כך הפוליטיקאים היו צריכים להחליט. זה לקח עוד יותר זמן. אחר כך הגיעו הכותרות וההבטחות, אבל ביניהן לבין אישורן בממשלה ולמימושן בשטח חלפו לעיתים שבועיים-שלושה ואפילו יותר. זה זמן קריטי שהלך לאיבוד, ובזמן הזה המשק הלך ונסגר, ומספר המובטלים עלה לשיאים שמעולם לא נראו פה. 

• מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

כך זה נראה, שלב אחר שלב: 

21 בפברואר - חולי הקורונה הראשונים מאובחנים בישראל. מדובר בחולים ששהו על ספינת התענוגות "דיימונד פרינסס", הובאו לישראל בטיסה מיוחדת והוכנסו למתחם הבידוד המיוחד בבית החולים תל השומר. 

27 בפברואר - אירוע "הפיראט האדום" באור יהודה. חולה מאומת ראשון שחזר מאיטליה. 

3 במארס - במשרד האוצר מקימים צוות מיוחד לבדיקת השפעות הקורונה על הכלכלה ולבחינת דרכי ההתמודדות. 

4 במארס - בכירים באוצר קוראים בעילום שם שלא להחמיר את ההסגר יתר על המידה, בשל פגיעה אנושה בכלכלה. 

5 במארס - הערכות מצב של משרד האוצר ובנק ישראל קובעות כי הפגיעה של משבר הקורונה במשק הישראלי יהיו מוגבלות בהיקפן. 

8 במארס - 50 אלף מובטלים חדשים מתחילת החודש. באוצר מכריזים כי יוסיפו 2.5 מיליארד שקל לקרן הלוואות בערבות מדינה לעסקים שנפגעים ממשבר הקורונה. 

9 במארס- אירועי פורים. קצב הדבקה גבוה של הנגיף. הממשלה מורה: כל מי שחוזר מחו"ל מכל מדינה שהיא מחויב להיכנס לבידוד של שבועיים. 

11 במארס - איסור על התקהלות של יותר מ-X אנשים. נתניהו מכריז שתהיה חבילת סיוע בגובה של 10 מיליארד שקל כעזרה ראשונה, מתוכה 8 מיליארד בהלוואות בערבות מדינה. יקחו לקרן עוד שבועיים בשביל להתחיל לפעול. 

14 במארס - סגירת מערכת החינוך. איסור על התקהלות של יותר מ-10 אנשים. סגירת כל מקומות הבילוי והפנאי. במשרד האוצר מתחילים לגבש תוכנית סיוע כלכלית כוללת שתכלול גם צעדי מיסוי, וגם חלוקת מענקים. מנכ"ל משרד האוצר מכריז זאת אחרי הצהרת ראש הממשלה, אבל לא מפרט. 

15 במארס - באוצר מציגים לראשונה את פרטי חבילת הסיוע המתגבשת לארגוני המגזר העסקי (התאחדות התעשיינים, ארגון העצמאים ועוד).  

16 במארס - הסגר. המגזר הציבורי עובר למתכונת חירום. מקומות העבודה בשוק הפרטי מצטמצמים ל-70%. כחלון מודיע בהצהרה לתקשורת על חבילת סיוע שכוללת הרחבה של קרן ההלוואות בערבות מדינה, מענק לעצמאים וצעדים נוספים. הצעדים לא נכנסים לתוקף באופן מיידי. החשב הכללי מקדים תשלומים לספקים של הממשלה ב-15 ימים. 

17 במארס - 120 אלף מובטלים חדשים מתחילת החודש. 

19 במארס - הממשלה מורה להמעיט ביציאות מהבית. 

20 במארס - חצי מיליון מובטלים חדשים מתחילת החודש. 

25 במארס - איסור יציאה מהבית ליותר מ-100 מטר. 

30 במארס - מיליון מובטלים בסך הכול בישראל. ראש הממשלה ושר האוצר מכריזים על חבילת סיוע כולל בגובה של 80 מיליארד שקל. כל הצעדים שנכללו בה כבר היו ידועים בערך שבועיים-שלושה. נדרשו למשרד האוצר ולממשלה שבועיים שלמים לאשר את החבילה הזו, שגם בעת פרסומה היו בה הרבה מאוד דברים לא פתורים ולא ידועים (כמו, למשל, מענק לעסקים). 

2 באפריל - שבועיים לאחר שהוצג על ידי שר האוצר לראשונה, הממשלה מאשרת סוף כל סוף את תנאי הפעימה הראשונה של מענק העצמאים. האפשרות להירשם לאתר רשות המיסים ולקבל את המענק נפתחת למחרת. 

6 באפריל - 105 אלף עצמאים נמצאו זכאים למענק. גובה המענק הממוצע הוא כ-4,000 שקלים. 

9 באפריל - ערב פסח. 

7 באפריל - בעקבות לחץ של העצמאים, במשרד האוצר החליטו להרחיב את הפעימה השנייה של המענק, ולקהל את תנאי הזכאות כך שיותר עצמאים יהיו זכאים לו. עד כתיבת שורות אלה הממשלה טרם אישרה את מתווה הפעימה השנייה, שאמורה להיות משולמת בתחילת מאי. 

12 באפריל - חובת חבישת מסכה

16 באפריל - החשב הכללי מדווח לכנסת שלקרן ההלוואות בערבות מדינה הוגשו כ-40 אלף בקשות בשווי כולל של 28 מיליארד שקל (הקרן עצמה בגובה של 8 מיליארד שקל). כ-600 בקשות אושרו עד כה. בבנקים מדווחים כי ענפים שלמים, ככל הנראה, לא יקבלו הלוואות (הסעדה, אירוח, בידור ופנאי, תיירות). 

18 באפריל - ראש אגף התקציבים שאול מרידור אומר בריאיון בחדשות 12 כי הערב יוצג מתווה חדש של מענק לעסקים שנפגעו מהמשבר. 

19 באפריל - הקלות מסוימות בהסגר. מקומות עבודה יכולים להגדיל את היקף ההעסקה בתנאי שהם עומדים במגבלות משרד הבריאות. חנויות קטנות יכולות להיפתח בתנאים מגבילים. מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מודיע כי למחרת יאושר מענק לעסקים שנפגעו מהמשבר. 

22 באפריל - בריאיון לסדר יום עם קרן נויבך בכאן רשת ב ראש אגף התקציבים אומר כי הוא מקווה ומאמין שהפעימה השנייה לעצמאים, וכן המודל של המענק הנוסף לעסקים שנפגעו מהמשבר, יאושרו "היום או מחר" בממשלה, ארבעה ימים אחרי שאמר שהמענק לעסקים יאושר באותו יום. 

בינתיים העסקים בארץ מחכים

יש עוד המון אירועים שלא הכנסתי כאן. כל הבלגן במערכת החינוך והלמידה מרחוק, כל הבלגן הפוליטי להקמת הממשלה ועוד. כל האירועים האלה, ואחרים, יצרו המון "רעש" במערכת הכלכלית-פוליטית והקשו עליה לעבוד. גם העובדה שבמשרד ראש הממשלה אין מנכ"ל חזק כפי שהיו בעבר, כלומר שאף אחד לא באמת מנהל את משרדי הממשלה השונים, גם העובדה הזו הפריעה לקצב קבלת ההחלטות. 

אבל האמת? הסיבה המדויקת מדוע הכול זז כל כך לאט אינה משנה. מה שמשנה היא התוצאה - הכול זז כל כך לאט. 

בעל עסק שלא יודע מה יקרה במאי או ביוני, ולא מבין מה הממשלה מתכוונת לעשות - לא יודע לקבל החלטות בעצמו לגבי העסק שלו

מבחינת המגזר העסקי מדובר באסון. במדינות אחרות - מבריטניה דרך גרמניה וכלה בארצות הברית - הממשלות הכריזו על חבילות הסיוע לפני ההכרזה בישראל, והתחילו לבצע אותן לפני הממשלה בישראל. העסקים בארץ, בינתיים, נאלצו לחכות. לחכות גם שמישהו יפזר כבר את אי הוודאות לגבי העתיד - וזו משימה מאוד קשה - אבל גם בשביל שמישהו יקיים את מה שהבטיח כאן ועכשיו. 

למהירות התגובה ולהורדת אי הוודאות יש חשיבות קריטית בהמשך התפקוד של המשק. בעל עסק שלא יודע מה יקרה במאי או ביוני, לא מבין מה הממשלה מתכוונת לעשות, ורואה את הקצב האיטי שבה החלטות מתקבלות - לא יודע לקבל החלטות בעצמו לגבי העסק שלו. עם קצת יותר ודאות, הוא היה יכול להחליט איך להיערך לעתיד, וכל המשק היה מרוויח. 

אני כותב את כל זה לא בשביל לחטט בפצעי העבר, אלא בשביל להפיק לקחים לעתיד. מה שהיה היה. זה הזמן של הממשלה להפיק לקחים ולהעביר הילוך. עם כוונות טובות והמון מאמץ ונכונות לא קונים במכולת. העצמאים, השכירים, המפוטרים והמובטלים זקוקים לוודאות ולאופק. הם זקוקים לכך עכשיו, ולא בעוד שבועיים.  


אי שם בתחילת משבר הקורונה אמר ראש ארגון הבריאות העולמי שבהתמודדות עם מגפות למהירות התגובה יש חשיבות קריטית, יותר מאשר אם התגובה שלכם מושלמת או לא. מוטב לצאת מהר עם תוכנית לא מושלמת ולתקן אותה בהמשך, הוא אמר, מאשר לדון שוב ושוב באותו הדבר עד שמגיעים לתוכנית מושלמת, כי בינתיים הנגיף מנצח. אותו הדבר נכון גם במישור הכלכלי.