עמיחי שטיין

ניו זילנד: המדינה הקטנה שניצחה את הנגיף הגדול

בעוד כל העולם נלחם בעקומת הנדבקים של קורונה, מדינת האיים הקטנה, מולדת שר הטבעות לא רק שיטחה אותה, היא ריסקה אותה - איך זה קרה? בעזרת הכנה מוקדמת, שקיפות ושיתוף פעולה של הציבור
עמיחי שטיין | דעה
22 באפריל 2020
17:56

ניו זילנד, מדינת איים קטנה, בעלת חמישה מיליון תושבים ומולדת שר הטבעות, מהיום גם משטחת עקומות. בעוד כל העולם נלחם בעקומת הנדבקים של נגיף קורונה, ניו זילנד עשתה את הבלתי יאמן - היא לא רק שיטחה אותה, היא ריסקה אותה.

אז איך הם עשו זאת? כבר בסוף חודש ינואר, עוד לפני שרובנו שמענו את השם "קורונה", משרד הבריאות במדינה הקים גוף שנועד להתכונן להגעת הנגיף. כשהמקרה הראשון הגיע, חודש אחר כך, הם כבר היו מוכנים.

בזמן שהודיעו על סגר, הממשלה פרסמה את אסטרטגיית היציאה

ב-19 במארס הופיעה בנאום ראש הממשלה ג'סינדה ארדרן והודיעה שניו-זילנד סוגרת את שערי המדינה לכניסת הזרים ועל סגר מוחלט לארבעה שבועות. אבל, בניגוד לכל העולם שרק היום נותן את תוכנית אסטרטגיית היציאה שלו, ג'סינדה נתנה אותה כבר אז.

מדובר על תוכנית של ארבעה שלבים. בכל שלב הוסבר לציבור מה תהיה תמונת המצב מבחינת התפרצות הנגיף, מה יהיה סגור, ומה זה אומר על הריחוק החברתי. ככה היא רתמה את הניו זילנדים למאמץ המלחמתי, פשוט כי הם ידעו שזה ישתלם להם.

בפיג'מה: רה"מ ענתה לשאלות האזרחים בלייב פייסבוק

גם מבחינה כלכלית, המדינה הודיעה לכל המובטלים שנוצרו בעקבות המשבר כי היא תשלם להם 80% מהמשכורת, ודאגה להקפיא בחקיקה את מחירי שכר הדירה, דחייה בתשלום חשבונות, ומנעה אפשרות לסלק תושבים מביתם בגלל אי עמידה בתשלום משכנתאות.

הדמות אולי הכי חשובה כאן היא ראש הממשלה, ג'סינדה ארדרן, שאפשרה באופן קבוע לכתבים לשאול שאלות, לא התעסקה באפוקליפסות, אלא לשדר את המסר שמתישהו הכל יסתדר, ואפילו ערכה פייסבוק לייב מהבית לשאלות גולשים כשהיא בפיג'מה, העיקר השקיפות.