צילום: נתי שוחט, פלאש 90
בדיקות קורונה

אלפי בדיקות קורונה הופסקו בשל חשש לבעיה בערכות

התקלה היא ככל הנראה במבחנות ובחומר שבתוכן, שבאמצעותו נבחן אם מי שנלקחה ממנו הדגימה הוא נשא של נגיף קורונה או לא
דקלה אהרן שפרן
22 באפריל 2020
19:28

משרד הבריאות הודיע היום (רביעי) לקופות החולים להפסיק לעשות בדיקות קורונה בערכות מסוימות, מחשש שמקצתן אינן תקינות או מזוהמות, ולכן ייתכן שהתוצאות שיתקבלו אינן מהימנות. התקלה היא ככל הנראה במבחנות ובחומר שבתוכן, שבאמצעותו נבחן אם מי שנלקחה ממנו הדגימה הוא נשא של נגיף קורונה או לא.

גם ממד"א נמסר כי בגלל הבעיה במבחנות הדגימה, חלק מהבדיקות שהיו אמורות להיעשות היום - לא נעשו. מדובר באלפי ערכות בדיקה, וכעת נבדק אם התקלה בערכות הביאה לתוצאות שגויות בדגימות שכבר נלקחו.

אמש פורסם בכאן חדשות כי במסגרת התוכנית להעברת בדיקות הקורונה ממגן דוד אדום לקופות החולים, מוקד הבדיקות של מד"א ייסגר. מטופלים שירצו לעבור בדיקות קורונה יפנו אל הרופאים שלהם בקופות החולים לקבל בדיקה.


משרד הבריאות ביקש מהקופות להתחייב כי מרגע בקשת הבדיקה ועד לקבלת התוצאה לא יעברו יותר מ-48 שעות. רוב הקופות אמרו כי יוכלו לעשות זאת ב-24 שעות בלבד. התוכנית צפוייה לצאת אל הפועל לאחר יום העצמאות, בעוד כעשרה ימים. משרד הבריאות דורש מקופות החולים להשיג ציוד מחשוב לצורך מערך הבדיקות.

מספר המתים מקורונה בארץ עומד הערב על 188. בבית החולים שערי צדק בירושלים מתה מוקדם יותר היום חנה וייזר בת 98, דיירת בבית האבות גני אורה בעיר.

מספר הנדבקים בנגיף בישראל עומד על 14,326 בני אדם - מהם 147 במצב קשה ו-110 מונשמים. 4,961 בני אדם החלימו מהנגיף ושוחררו מבתי החולים. בכך נמשכת המגמה ולפיה מספר המחלימים ביממה גדול ממספר החולים המאובחנים.