מייק פומפאו ודונלד טראמפ
צילום: אי-פי

פומפאו: כל החלטה לספח שטחים נתונה להחלטת ישראל

שר החוץ האמריקני בירך על הקמת ממשלת נתניהו-גנץ. על רקע דבריו אבו מאזן איים: "ההסכמים שלנו עם שתי המדינות יהיו מבוטלים לחלוטין"
גיא בריצמן
22 באפריל 2020
20:26

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר היום (רביעי) כי ההחלטה אם לספח חלקים מהגדה נתונה בידי ישראל. "אנחנו נעבוד בצורה הדוקה עם ישראל", ציין פומפאו ובירך על חתימת ההסכם הקואליציוני בין בנימין נתניהו ובני גנץ והקמתה של ממשלת האחדות.

על רקע דברי שר החוץ האמריקני בנוגע לסיפוח, אמר ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן באירוע לרגל חודש הרמדאן: "הודענו לממשל בישראל ובארצות הברית כי לא נעמוד מנגד - במידה שישראל תודיע על סיפוח. במצב כזה ההסכמים שלנו עם שתי המדינות יהיו מבוטלים לחלוטין".

בהסכם שנחתם השבוע בין הליכוד לכחול לבן צוין בנושא סיפוח שטחים כי הממשלה תפעל בהסכמה מלאה של ארצות הברית, לרבות עניין המפות מול האמריקנים ובהידברות בין לאומית בנושא. עם זאת, הוסכם כי ראש הממשלה יוכל להביא את ההסכמה שתושג עם ארצות הברית בעניין החלת הריבונות החל מיום 1.7.2020 לדיון בקבינט ובממשלה ולאישור בממשלה ובכנסת.

פומפאו גם התייחס היום בדבריו לסיוע האמריקני בסך 5 מיליון דולר, שהעניקה ארצות הברית לפלסטינים כדי להיאבק בנגיף קרונה. פומפאו אמר כי הוא שמח על כך, וכי הוא מקווה שהכסף יגיע למקומות הנכונים.

בתוך כך, מחר יתקיים דיון במועצת הביטחון של האו"ם שצפוי להתמקד בשיתוף הפעולה בין ישראל לפלסטינים ברקע התפשטות הקורונה ובהתפתחויות האחרונות באזור. לראשונה שגריר ישראל באו"ם דני דנון ינאם בפני המועצה באמצעות שיחת וידאו.