אליקים רובינשטיין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אליקים רובינשטיין על ההסכם הקואליציוני: "מבהיל, חוקי יסוד נדרסים כמו חוקי עזר לביוב ברעננה"

המשנה לנשיאת העליון בדימוס מתח ביקורת על שינויי החקיקה שיעלו לכנסת בעקבות ההסכם בין גנץ לנתניהו, ולא שלל התערבות של בג"ץ: "מפריע לי המצב שבו אין שום סנקציה להפרת הסכם פוליטי ואדם יכול להגיד שהבטיח, אך לא הבטיח לקיים"
מרדכי גילת ותמר אלמוג
23 באפריל 2020
12:22

המשנה לנשיאת העליון בדימוס אליקים רובינשטיין התייחס הבוקר (חמישי) להסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן ואמר: "ההסכם הקואליציוני מבהיל למשפטן כי יש בו הרבה מפלצתיות משפטית - זה לא יכול לשמח אדם שחרד למושג חוקי היסוד ורואה אותם כטקסט חוקתי - והם כמו איזה אסקופה נדרסת כאילו היו חוקי עזר ביוב ברעננה" את הדברים אמר למרדכי גילת ולתמר אלמוג בכאן רשת ב.

רובינשטיין, שגם שימש יועץ המשפטי לממשלות נתניהו הראשונה, ולממשלות ברק ושרון לא שלל התערבות של בג"ץ בחקיקה הכרוכה בהסכמים הקואליציוניים. "זאת כרגע עובדה בכפוף לבית המשפט, אני לא יכול לשלול התערבות בחלק מהדברים האלה. לי מפריע מצב שבו אין שום סנקציה להפרת הסכם פוליטי, ובממשלה אדם יכול להגיד 'אוקיי אז הבטחתי, לא הבטחתי לקיים'", אמר.

היום התחילה מליאת הכנסת לדון בקריאות טרומיות של שינויי החקיקה הנדרשים מההסכם בין נתניהו לנגץ, לפיו יוקנה מעמד מיוחד לראש ממשלה מיועד ברוטציה. אחד הסעיפים השנויים במחלוקת בהסכם, החוק הנורווגי "המדלג", לא יעלה לדיון היום. רובינשטיין מתח ביקורת בריאיון על שינוי החוק הנורווגי "המדלג על ההרים ומקפץ על הגבעות", כלשונו.

קואליציית גוש הימין וכחול לבן תיאלץ להסתדר בהצבעות שיערכו היום בכנסת ללא חברי מפלגת ימינה, שבשל חוסר ההתקדמות במשא ומתן איתם הודיעו כי ייעדרו מההצבעות. על מנת לזרז את הליכי ההצבעה, הודיעה יו"ר הכנסת גנץ כי יאפשר לחברי הכנסת לעלות ולהתיישב גם ביציעי האורחים של המליאה, כך שאפשר יהיה להכניס יותר חברי כנסת לאולם המליאה בזמן נתון.

בהכנת הידיעה השתתף זאב קם