-
צילום: אי-פי

יותר סגני נשיאים ממכונות הנשמה | מה הסיכוי של אפריקה מול הקורונה?

ב-41 מדינות אפריקניות יש פחות מ-2,000 מכונות הנשמה וגם: סגר הוא לא ממש אמצעי אפקטיבי כשהאדם הפשוט חייב לבחור בין רעב לסכנת ההידבקות בקורונה
יואב זהבי
26 באפריל 2020
16:39

ארגון הבריאות העולמי אמנם מזהיר מפני סכנת התפשטות מגפת קורונה באפריקה, אך עד עכשיו הנתונים מעודדים: באפריקה שמדרום לסהרה נדבקו בקורונה כ-13 אלף איש – בערך כמו בישראל. על פניו - כלום. תנו לי להזכיר לכם שיש שם 46 מדינות. האמת היא שאין לנו שום אפשרות לדעת כמה אנשים חלו או מתו, פשוט כי לרוב המדינות האלה אין אפשרות לערוך בדיקות בקצב גבוה.

עשר מדינות ללא מכונת הנשמה אחת

במקרה של התפרצות מגפה - הסכנה עצומה. נתוני ארגון הבריאות העולמי חושפים עד כמה: ב-41 מדינות אפריקניות יש פחות מ-2,000 מכונות הנשמה. לא בכל מדינה, אלא בכל המדינות האלה יחד. בארצות הברית לבדה יש יותר מ-170 אלף מכונות הנשמה. בדרום סודן - מדינה בה חיים 11 מיליון איש - יש חמישה סגני נשיא ורק ארבע מכונות הנשמה. בעשר מדינות אין אפילו מכונת הנשמה אחת.

מכונות הנשמה הן רק חלק קטן מהבעיה. גם לגביי אמצעי קיום בסיסיים אחרים דוגמת מיי שתייה נקיים המצב חמור. לפי האו"ם, רק ל-15% מתושבי מדינות אפריקה שמדרום לסהרה יש גישה למים נקיים. יש מקומות באפריקה שלעוד הרבה פחות מכך - בליבריה, ל-97% ממשקי הבית אין גישה למים נקיים ולסבון.

אולי יש מקום לאופטימיות. אפריקה היא היבשת הצעירה בעולם ויש גם את תיאוריית "החום יחסל את הנגיף"


מפאת הפחד מהתפרצות המגפה, בכמה מדינות החליטו לקחת את העניינים לידיים והטילו הסגרים – אך מה טיבו של הסגר, כשבחלק מהבתים חיות עשר נפשות, ולפעמים גם יותר? מה שווה הסגר כשתושבים רבים חיים מהיד לפה, וצריכים לבחור בין רעב לסכנת הידבקות?

לרוב המדינות אין משאבים שאפילו מתקרבים לאלה שקיימים בדרום אפריקה. מהצד השני, יש אולי מקום לאופטימיות. אפריקה היא היבשת הצעירה בעולם, והקטלניות של הנגיף – כמו שאנחנו כבר יודעים – נוטה לעלות בהתאם לגיל. נוסף לכך, עכשיו די חם באפריקה, ותיאוריית "החום יחסל את הנגיף" עדיין לא ירדה מהשולחן, למרות שגם לא אוששה. את ארגון הבריאות העולמי זה לא ממש מעניין, שם פצחו בקמפיין "אפריקה התעוררי!". האומנם? איך בדיוק אפריקה יכולה להתעורר?