השאלה כיצד למנוע עתיד מטונף לילדינו תחכה

הבייביבומרס של הקורונה עלולים לחוות מגפה נוספת - מגפת האקלים. פרשנות
יפעת גליק
23 באפריל 2020
16:54

אז איך היה הסגר? קורונה אולי איתגרה את הזוגיות. אבל היא גם פינתה זמן לזוגיות. אפילו נרשם מחסור עולמי בקונדומים. וכמו אחרי מלחמות, גם כאן יש מצב שבעוד תשעה חודשים יהיה בייבי בום. ילודה בימי קורונה מצמיחה כאן דור חדש. מזל טוב. אבל אם אזהרות המומחים יתממשו, הדור החדש הזה עלול לחוות עוד מגיפה. מגיפת האקלים. וזה לא הולך לכיוון אופטימי.

ילדים הם אוכלוסייה רגישה במיוחד ולכן ההתחממות הגלובלית תשפיע על עיצוב הבריאות שלהם. זה מה שקבע דוח מיוחד שחיברו עשרות מומחים והופיע בכתב העת הרפואי החשוב לנסט. תינוק שנולד עכשיו יגדל לתוך עידן שבו הטמפרטורות יהיו ארבע מעלות יותר לעומת התקופה הפרה-תעשייתית.

הטמפרטורות הגבוהות פוגעות ביבול. אז מחירי המזון יעלו. מה שאומר שהביטחון התזונתי של ילדים יהיה בקנטים. צופים עיכוב בגדילה, בעיות התפתחות, מערכות חיסוניות חלשות.

ההתחממות גם מביאה חשיפה למחלות זיהומיות. הדור החדש יסבול יותר מכולרה, שזאת מחלה קטלנית שעשתה קאמבק בעולם בגלל מי האוקיינוס הלוהטים. עוד מחלה: קדחת דנגי שמועברת לבני אדם בעקיצת יתוש. היתושים האלה חדרו לאזורים חדשים באירופה. אפילו כאלה שנחשבו בעבר קרירים יותר.

הנזק שגורם זיהום בתקופת הילדות המוקדמת הוא נזק שיימשך לאורך כל החיים. סביר שזה היה מעסיק את מדינות העולם בוועידת האקלים בסקוטלנד בנובמבר. אבל כמו שזה נראה כרגע, סיכוי סביר שתתבטל. בגלל קורונה. השאלה איך אפשר למנוע עתיד מטונף לילדים שלנו - תחכה.