אביחי מנדלבליט ודן אלדד
צילום: פלאש 90

מנדלבליט: "אלדד לא ראוי", מ"מ הפרקליט: "אני בודק עניין מטריד בעניין היועמ"ש"

עימות חריף במערכת המשפט: היועמ"ש קבע כי מ"מ מקום פרקליט המדינה לא מתאים למלא את תפקידו. אלדד לא נשאר חייב: "מנדלבליט מחבל בעבודתי". מקורבי היועמ"ש: "טענות אלדד – שקר וכזב". שר המשפטים אוחנה הביע תמיכה באלדד: "מערכת המשפט מחרבת את האמון הציבורי"
צח שפיצן
23 באפריל 2020
18:30
עודכן ב 21:22

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע היום (חמישי) כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונת ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד. מנדלבליט קבע, בין היתר, שבשלושת החודשים האחרונים התחזק בדעתו כי דן אלדד לא מתאים לתפקיד. לדברי היועץ המשפטי לממשלה, "התגלו כשלים ערכיים, מקצועים וניהוליים בעבודתו של אלדד". אלדד מונה לתפקיד על ידי שר המשפטים אמיר אוחנה כמחליפו של שי ניצן. 

עוד קבע היועץ המשפטי לממשלה במכתבו החריף כי אלדד הסתיר ממנו נושאים מקצועיים ופגישות שקיים עם שר המשפטים, אף שהנחה אותו למסור לו עדכון מלא על נושאים אלה. היועץ המשפטי לממשלה קבע כי למרות ההנחיה מסר לו אלדד דיווחים חלקיים ולעיתים אף לא נכונים.

מנדלבליט הוסיף כי גם במישור הניהולי אלדד כשל, ולמעשה מאז נכנס לתפקיד קיים שיתוק בעבודת הצוות החיונית בהנהלת הפרקליטות. זאת כתוצאה מחוסר אמון ומנתק כמעט מוחלט בינו לבין שכבת הניהול הבכירה של פרקליטות המדינה.

אלדד מצידו פרסם תגובה בה טען כי המהלך של מנדלבליט נובע מכך שהוא בודק מידע, אותו הגדיר "מטריד", בעניינו של היועץ המשפטי לממשלה. אלדד כותב: "לפני החג הגיעה ללשכתי פנייה מעיתונאי, העוסקת בעניינו של אביחי מנדלבליט. כדי שאוכל להשיב לפנייה ביקשתי לבחון את החומר הקיים מהעבר בנושא זה בלשכת פרקליט המדינה. מהחומר עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט. בימים האחרונים עדכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא בטרם אשיב לפנייה. אין לי ספק באשר למניעים לבחירה בניסוח האלים והמסולף כלפי".

עוד כתב אלדד: "מהיום הראשון למילוי המקום עשה אביחי מנדלבליט כל דבר אפשרי על מנת לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו. העובדה שנודע לי על המכתב מהתקשורת, אומרת הכל. היא מלמדת מי פועל ביושרה, ענייניות ודרך ארץ, ומי לא. אף גורם לא הרתיע אותי מעולם מלבצע את שליחותי בפרקליטות ללא מורא וללא משוא פנים, וכך יהיה גם בהמשך".

בסביבת מנדלבליט הגיבו לטענות שהעלה אלדד וציינו: "מדובר בשקר וכזב". 


טרם המינוי של אלדד בחודש פברואר האחרון ביקש ממנו מנדלבליט שלא לקבל את התפקיד. אלדד לא נענה לבקשה. זאת לאחר שיועץ לו "לקבוע עובדות בשטח". 

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיב לקביעות היועץ המשפטי לממשלה בציוץ חריף משלו, שבו הגן על אלדד. לדברי אוחנה: "לא פגשתי הרבה פרקליטים ישרים, הגונים, ערכיים ומקצועיים כמו דן אלדד. פרקליט שלא חשש להתווכח איתי כשמצא לנכון - אך שגם הכיר בחשיבות התיקון והבדיקה העצמית של מערכת המשפט ושל הפרקליטות. מערכת המשפט מתעקשת לחרב את מעט האמון הציבורי שעוד נותר בה".