בית העלמין קריית שאול בתל אביב
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

יום הזיכרון תש"ף: 42 חללים נוספו בשנה החולפת למניין הנופלים

מספרם של חללי מערכות ישראל משנת 1860 הינו 23,816; מספרם של חללי פעולות האיבה עומד על 4,166. הטקסים המרכזיים יתקיימו השנה ללא קהל, וממשרד הביטחון נמסר כי ביום שלישי יוקראו לראשונה בהיכל הזיכרון שמות כל חללי מערכות ישראל
כרמלה מנשה
24 באפריל 2020
06:01

מספרם של חללי מערכות ישראל מימי ראשית הציונות בשנת 1860 הינו 23,816. מיום הזיכרון תשע"ט ועד היום נוספו 42 חללים למניין הנופלים ועוד 33 נכים שנפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו במהלך השנה כחללים. כך עולה מנתונים שמפרסם הבוקר (שישי) משרד הביטחון לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה תש"ף, שיצוין בשבוע הבא.


על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, 3,153 אזרחים נהרגו בפעולות איבה מיום הקמת המדינה ועד היום, ו-4,166 איש נהרגו מ-1860. מספר זה כולל גם 120 אזרחים זרים שנהרגו בפיגועים בארץ, ומאה ישראלים שנספו בחו"ל. בשנה החולפת, מיום העצמאות תשע"ט, נהרגה אזרחית אחת בפיגוע איבה - רנה שנרב, שנרצחה בפיגוע במעיין דני, הסמוך ליישוב דולב בבנימין באוגוסט האחרון. 

עוד נמסר כי פיגועי האיבה הותירו 3,241 יתומים, בהם 120 יתומים משני ההורים, 817 אלמנים ואלמנות ו-897 הורים שכולים.

בעקבות מגפת קורונה והגבלות ההסגר, טקסי יום הזיכרון המרכזיים יתקיימו השנה ללא קהל, ובתי העלמין יהיו סגורים לביקור משפחות שכולות. ממשרד הביטחון נמסר כי בסיום הטקס הממלכתי ברחבת הכותל המערבי, הפותח את יום הזיכרון, ייקרא הציבור לצאת למרפסות לשירה המונית של "התקווה". טקס הזיכרון המרכזי, שיתקיים ביום שלישי ב-11:00 בהיכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל שבהר הרצל, יתקיים גם הוא ללא קהל. בתחילתו, מיד לאחר הצפירה, יחלוף מעל להיכל הזיכרון מטס מיוחד של מטוסי קרב במבנה חסר.

קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

עוד נמסר ממשרד הביטחון כי מאחר שהשנה נבצר מהמשפחות השכולות לפקוד את קברי יקיריהם, יוקראו לראשונה בהיכל הזיכרון שמות 23,816 חללי מערכות ישראל, על ידי חיילי כוחות הביטחון, בין השעות 07:30 ועד 10:00. בנוסף יודלקו בהיכל, כמדי שנה, נרות לזכרם של החללים.

טקס האזכרה הממלכתי לזכרם של חללי פעולות האיבה יתקיים ביום שלישי, בהר הרצל בשעה 13:00 ברחבת האנדרטה לזכר חללי פעולות האיבה ללא השתתפות הקהל.

אריה מועלם, סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון: "השנה, כולנו נשארים בבתים וזוכרים, על מנת לקדש את החיים ולשמור על בריאות המשפחות. מחבק אתכם בימים אלו, כבכל ימות השנה ומצדיע לזכר יקיריכן, עם חזק זוכר ולא מאבד תקווה".

ממנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר נמסר: "הביטוח הלאומי רואה בטיפול ובשיקום נפגעי פעולות האיבה ומשפחות הנספים זכות ערכית ומוסרית, ואנחנו פועלים לסייע להם ברגישות ובמסירות מתוך תחושת שליחות. נפגעי פעולות האיבה ובני משפחות הנספים מתמודדים שעה שעה, עם הצלקות של הפגיעות הגופניות והנפשיות הצרובות בבשרם. אנחנו עושים כל שניתן לשמש עבורם אוזן קשובה, כתף תומכת וכתובת יציבה לכול צורכיהם".