הרב ישעיהו הבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב ישעיהו הבר, מייסד עמותת "מתנת חיים", מת מקורונה

הרב הבר אושפז במשך כשבועיים בביה"ח הדסה במצב קשה, כשהוא מתקשה לנשום בכוחות עצמו. רה"מ נתניהו ספד לו: "היה מופת של אנושיות. בזכותו זכו מאות אנשים בישראל לחיים חדשים". הבר נטמן בהר המנוחות בירושלים
כתבי כאן חדשות
23 באפריל 2020
23:57
עודכן ב 08:18

הרב ישעיהו הבר, מייסד ויו"ר עמותת "מתנת חיים", הלך לעולמו בגיל 55 לאחר שחלה בקורונה, כך נמסר אמש (חמישי) מבית החולים הדסה עין כרם. הוא אושפז במצב קשה בבית החולים בירושלים לפני כשבועיים, ולאחר מאמצי החייאה ממושכים, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. הלוויתו של הרב הבר התקיימה הלילה בהר המנוחות בירושלים בנוכחות מצומצמת לאור הגבלות ההסגר.

הרב ישעיהו הבר מובא למנוחות

הרב הבר נולד בתל אביב ולמד בישיבת פונוביז' בבני ברק. לפני כ-11 שנים, לאחר שהושתלה בגופו כליה, ייסד את עמותת "מתנת חיים" כדי לסייע במציאת תורמי כליה. הוא הותיר אחריו אישה ושני ילדים. בחודש האחרון בוטל אירוע של העמותה, לציון 800 תורמי כליה דרך "מתנת חיים".

יועצו וחברו של הרב הרב, ירח טוקר, סיפר עליו בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב ואמר: "לפני 11 שנה, הרב הבר שכב במחלקת הדיאליזה וחיכה להשתלת הכליה. במחלקה הכיר ילד בן שמונה שאושפז שם. אחרי שהרב שוחרר, חיפש ללא הצלחה תורם לילד. מאז החליט להקדיש את חייו לתרומת הכליה. חלומו – שלא תהיה רשימת המתנה לתרומת כליה. כל אדם שעמד לידו 10 דקות, השתכנע לתרום כליה, זה היה מדבק אצלו. היה לו סבלנות לכל אדם שהתקשר אליו". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לרב הבר: "אני מבקש להביע צער עמוק על פטירתו. הרב הבר עצמו עבר השתלת כליה, והוא הטמיע בקרב הציבור הרחב את המודעות לחשיבות התרומה. בד בבד הוא פעל לחבר בין התורמים לנתרמים, וליווה את התהליך לכל אורכו. בזכותו זכו מאות אנשים בישראל לחיים חדשים". 

"הרב הבר היה מופת של אנושיות, חסד וערבות הדדית. כולנו קיווינו שיחלים מן הקורונה, אך לדאבון ליבנו הוא הלך הערב לעולמו.תנחומיי העמוקים מסורים למשפחתו".

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר: "כל כך הרבה חסד וסולידריות הפיץ הרב ישעיהו הבר ז״ל. בשליחותו מעוררת ההשראה קידם תרומת איברים לחולים ואת ערך הרעות בחברה הישראלית. ההורים, הילדים, האחים והאחיות שחבים את חיי יקיריהם, וכולנו, שהתרשמנו מעוצמת הנתינה שלו לקהילה, כואבים הלילה את פטריתו מנגיף קורונה".

השרים אריה דרעי, יעקב ליצמן ובצלאל סמוטריץ' ספדו גם הם למייסד "מתנת חיים". "הלב נשבר מהטרגדיה הבלתי נתפסת של פטירת הרב אברהם ישעיהו הבר ז״ל", אמר דרעי. "היהודי היקר והמסור מארגון ׳מתנת חיים׳ שהציל את חייהם של מאות אנשים על ידי תרומת כליה והוכרע על ידי נגיף קורונה והוא בן 55 בלבד".

נתניהו: "הרב הבר הטמיע בקרב הציבור הרחב את המודעות לחשיבות התרומה, ופעל לחבר בין התורמים לנתרמים"

ליצמן אמר: "טרגדיה גדולה לעולם התורה והחסד. האיש שהיה תלמיד חכם, הציל מאות אנשים, מסר את נפשו למענם, וקידש שם שמיים בפעולותיו הכבירות, הלך לעולמו, והותיר את משפחתו, את ידידיו הרבים ואת כולנו, אבלים וכואבים על האסון הקשה הזה". השר סמוטריץ' מסר בהודעה מטעמו: "הרב הבר הוא איש שאחראי אישית על מתנה של חיים לעשרות רבות של אנשים. רבבות מלאכים מקבלים את פניו עכשיו למעלה בהוד".

מטעמו של הרב הראשי דוד לאו נמסר: "הרב הבר ז״ל היה איש אוהב אדם, שבצניעות נדירה הציל למעלה מ-800 משפחות. גדולה האבדה לדור כולו, ומי ייתן ומלאכי הרחמים אליהם הצטרף יסירו המגפה והצער מעלינו".

השתתפו בהכנת הידיעה: עקיבא ווייס, סולימאן מסוודה ויערה שפירא