השבעת הכנסת ה-23
צילום: חיים צח לע"מ

אושרה הקמת הוועדה המיוחדת שתדון בתיקון לחוק יסוד הממשלה

ח"כ איתן גינזבורג נבחר לעמוד בראש הוועדה, שתדון בתיקון אשר יאפשר להקים ממשלה במתווה של ראש ממשלה מכהן וראש ממשלה חלופי, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. לפיד תקף במליאת הכנסת: "מדובר בממשלת פינוקים מסואבת"
יערה שפירא
24 באפריל 2020
01:57

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שישי) את הקמת הוועדה המיוחדת שתדון בתיקון לחוק יסוד הממשלה, כך שיתאפשר להקים ממשלה במתווה של ראש ממשלה מכהן וראש ממשלה חלופי, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. 49 חברי כנסת הצביעו בעד, ו-32 התנגדו.

יוזם התיקון לחוק, ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן, נבחר לעמוד בראש הוועדה. גינזבורג אמר היום כי המטרה היא להקים ממשלת אחדות שוויונית, שתוכל לפעול למען האזרחים ותמנע בחירות רביעיות.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, תקף את המפלגות שצפויות להיכנס לממשלה המיועדת, ואמר כי מדובר בממשלת פינוקים מסואבת שתעסוק רק בעצמה: "אתם כלי ומשתמשים בכם, ואז יזרקו אתכם כי זה העונש של רמאים - בסוף מישהו מרמה אותם יותר טוב".

ח"כ עפר שלח אמר: "מאז אהרן ברק לא היה מהפכן חוקתי בישראל כמו עו"ד אבי ליכט, שקראו לו ואמרו לו 'הנה הסכם בין שני גנבים שלא סומכים אחד על השני'. בשביל זה חבריי לשעבר מכחול לבן, עזבתם את חייכם הקודמים. תפקיד אחד שקשור לקורונה לא לקחתם".

גם ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו תקפה: "כולכם מדברים על להיכנס מתחת לאלונקה. זה ביטוי צבאי, מה לאלונקה ולסיעות החרדיות? הסכמתם שחוק גיוס יחוקק לפי הסכמת מועצת גדולי התורה, אז אפשר שהמועצה תנהל את המדינה ולא צריך שרים. נחסוך כסף".

בנוסף, מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק המאפשרת להורות על מעצר חשוד, או להאריך את המעצר, גם אם הוא חולה בקורונה או נתון בבידוד, ויש מניעה לקדם בשל כך את חקירתו. בעד ההצעה הצביעו 27 חברי כנסת, ושבעה התנגדו.

עם זאת, קבע כי השופט יורה על מעצר בנסיבות אלה, רק אם שוכנע שיש הצדקה לכך, ולאחר ששקל את חומרת העבירה, את משך התקופה הצפויה שבה לא ניתן יהיה לקדם את החקירה ואת הפגיעה הצפויה בחשוד. עוד נקבע שכל פעולת חקירה שאפשר לבצע בתקופה זו, בלי השתתפות של החולה או האדם המצוי בבידוד, תתבצע