אלדד, מנדלבליט ואוחנה
צילום: פלאש 90

בכירי הפרקליטות במכתב לדן אלדד: מזועזעים מהתנהלותך

המשנים לפרקליט המדינה ופרקליטי המחוזות כתבו לממלא המקום אלדד: להתנהלותך אין מקום בארגון עם ערכים של יושר, אמת ושמירה על החוק • הפרקליט לשעבר לדור בריאיון לכאן רשת ב: אלדד מונה כדי לסייע לנתניהו בבחירות • פרקליט המדינה לשעבר שנדר: "רק שני אנשים מרוצים מאלדד – אמיר אוחנה והנאשם נתניהו"
תמר אלמוג
24 באפריל 2020
08:06
עודכן ב 14:25

בכירים בפרקליטות פנו הבוקר (שישי) במכתב לממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד, ובו כתבו שהם מזועזעים מהתנהלותו, "שאין לה מקום בארגון עם ערכים של יושר, אמת ושמירה על החוק". הבכירים ובהם המשנים לפרקליט המדינה ופרקליטי המחוזות כתבו כי יש להם אמון מלא ביועץ מנלדבליט והביעו תמיכה בו. הפרקליטים הסבירו כי בחרו באופן תקדימי להביע עמדתם בקול לנוכח התנהלותו של אלדד והודעתו "המבישה" אתמול. 

"מעולם לא נדרשה הנהלת הפרקליטות לפנות במכתב מעין זה לעומד בראשה", נכתב. "החלטנו לחרוג ממנהגנו ולהשמיע קול נגד התנהלותך, המנוגדת לכל אתוס עליו התחנכנו וחינכנו דורות של פרקליטים". אתמול פורסם כי אלדד טוען להתנכלות של מנדלבליט כלפיו, בשל מידע שקיבל ממלא המקום מעיתונאי בנוגע ליועץ. 

פרקליט המדינה לשעבר ערן שנדר הצטרף לביקורת על אלדד ואמר בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב: "יש טענות ערכיות וניהוליות נגד אלדד גם מהממונה עליו וגם מהכפופים לו. רק שניים מרוצים אמיר אוחנה ומי שמינה את אוחנה – הנאשם נתניהו". 

לדבריו, "יש נתק מוחלט בין אלדד לאנשי הפרקליטות. אנשים שעוסקים בחקירות הודרו, איש לא ידוע מה אלדד עושה, היחיד שיודע זה כנראה שר המשפטים. הוא היחיד שלא אמור לדעת כי ראוי שיהיה חיץ בין הדרג המקצועי לפוליטי. ההשלכות של הסיפור הזה נוראיות". 

הדברים פורסמו לאחר שמנדלביט הכריז כי קיימת מניעה משפטית מהארכת מינויו של אלדד לפרקליט המדינה. "אנחנו מזועזעים מכך שבמקום להתייחס לטענות לגופן, בחרת להטיל רפש ביועץ המשפטי לממשלה, ובמניעיו להתנגד להארכת המינוי שלך, תוך פרסום יזום של בדיקה שאתה עורך על פי הודעתך", כתבו הפרקליטים. 

"ככל שאכן מתקיימת בדיקה כזו, נראה שמטרתנ היחידה של פרסומה ברבים היא לשמש קרדום לחפור בו לצורך הדיפת הביקורת המוצדקת של היועץ המשפטי עליך", כתבו. "אנחנו שבים ומביעים את תמיכתנו ביועץ המשפטי לממשלה, ומגנים בכל תוקף את אופן התנהלותך, אשר מקומה לא יכירנו בארגון שחרת על דגלו ערכים של יושר, אמת ושמירה על שלטון החוק. 

הפרקליט לשעבר לדור: מינוי אלדד נעשה לצרכי הבחירות של נתניהו

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור מתח הבוקר ביקורת חריפה על ממלא המקום אלדד ואמר כי "אינו זוכר מתקפה כזו של פרקליט על בכיר המשפטנים", את הדברים אמר בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב. לדור טען כי מיד עם כניסתו לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, אלדד פעל למילוי הצרכים הפוליטים של מי שמינה אותו, לקראת הבחירות לכנסת. 

"מאז שנכנס לתפקידו עברו כמעט שלושה חודשים, אך אלדד לא כינס שום פורום מהסוג שפרקליט אחראי עליו – לא כינס את הבכירים, לא את ראשי המחוזות. איש בתוך המערכת למיטב ידיעתי לא אהד את המינוי הזה", אמר לדור על אלדד. "נוכחותו נכפה על ידי שר שמונה מטעמים פוליטיים מוכרים. מהרגע הראשון השר פעל להסית את הציבור נגד הפרקליטות".

"היועץ זיהה את הכשל ואמר שיש מניעות משפטית בהארכת מינויו של אלדד", התייחס לדור לפרסום אתמול. "עד כה במדינה, כשההכרעה של היועץ היא שיש מניעה משפטית לפעול – הרשות כיבדה אותה. לראשונה במדינת ישראל, קוראים תיגר על הכרעה של יועץ משפטי לממשלה".

בהמשך הריאיון ביאר לדור את טענתו כי אלדד ממלא תפקיד פוליטי של שר המשפטים וראש הממשלה:"יומיים אחרי שנכנס לתפקיד, אלדד הצהיר על בדיקה בעניין המימד החמישי. לא הייתה שום דחיפות בעניין, מטרתה היחידה של ההצהרה הייתה הרצון ליצור קונטרה פוליטית לטענה כי נתניהו מושחת - שהנה יש בדיקה גם נגד המתמודד מולו".